Muzyka i poezja

ks. Tomasz Lis

publikacja 09.07.2016 13:09

- Co roku na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy muzyki ale też licznie przybywający goście i parafianie. Swoistej atmosfery i uroku dodaje koncertowi zabytkowe wnętrze naszej świątyni, która staje się miejscem muzycznego uwielbienia Boga oraz prezentacją największych dzieł muzyki sakralnej – podkreślał ks. Bogusław Wójtowicz, proboszcz parafii.

Koncert w kościele w Glinianach Koncert w kościele w Glinianach
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamróz
Archiwum prywatne

Koncert poprzedziła Msza św. podczas której modlono się w intencji artystów oraz wspominano Krystynę Jamróz, której poświęcony jest festiwal.

Tegoroczny koncert poprowadził znany już widowni Artur Jaroń, dyrektor festiwalu. Towarzyszył mu wybitny aktor Jerzy Zelnik, który zaprezentował utwory Karola Wojtyły. Niespodziewanie po raz drugi wystąpił w Glinianach światowej sławy ukraiński multiinstrumentalista Georgij Agratina, który wraz z organistą Robertem Grudniem  wykonał na cymbałach i fletni znane utwory m.in. „Polonez” Wojciecha Kilara oraz „Ave Maria” Franciszka Schuberta. Następnie koncertował flecista Łukasz Długosz, który wykonał utwory: „Kolory lata” Janusza Bieleckiego, „Wokalizę” Wojciecha Kilara, „Polonaise de Carafa op.7” Theobalda Boehma. Sopranistka Zuzanna Klemańska zaśpiewała utwory z opery: „Don Giovani” Wolfganga A. Mozarta, „Łucja z Lammermoor” Gaetano Dionizettiego oraz pieśń „Apparition” Claude’a Debussy’ego, zaś kolejny artysta Jan Żądło wykonał arie Ferdinanda Hillera, Jana S. Bacha, Gabriela Faure. Kolejną artystką, którą mogli usłyszeć zebrani widzowie była sopranistka Renata Drozd, która wykonała arie Jerzego F. Heandla, Wolfganga A. Mozarta, Giacomo Pucciniego. Akompaniował im na fortepianie Artur Jaroń.

Koncert zakończył utwór „Skowronek” Pacsirta w wykonaniu R.oberta Grudnia na fortepianie oraz Georgija Agratiny na fletni.

– Niewątpliwie koncert w naszym kościele w ramach tego festiwalu jest promocją tego miejsca i samej zabytkowej świątyni. Jest również okazją by wielu ludzi poznało piękno muzyki sakralnej właśnie w miejscu gdzie ta muzyka często powstawała i dla tego miejsca i liturgii w niej odprawianej była tworzona. To niewątpliwie pomaga lepiej odczytać jej treść i sens – dodał ks. Bogusław Wojtowicz. Od kilku lat Gliniany stanowią obok Buska- Zdroju, Wiślicy, Pińczowa i Kurozwęk arenę Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Drewniany kościół w Glinianach stał się miejscem, które artyści i organizatorzy wybrali na prezentowanie przepięknych utworów muzyki sakralnej i klasycznej.