Młodzi zdolni

Marta Woynarowska

publikacja 07.07.2016 22:58

Mocnym akcentem rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Koncerty Organowe w Tarnobrzegu.

Młodzi zdolni Młodzieżowy chór podbił serca publiczności Marta Woynarowska /Foto Gość

Koncert w kościele pw. św. Barbary, z udziałem Pawła Opali – organy oraz Scholae Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją Piotra Karwowskiego z towarzyszeniem Piotra Arseniuka na organach zainaugurował letnie muzyczne święto w Tarnobrzegu.

Występ młodych artystów otworzył Paweł Opala, organista pochodzący z Sandomierza, studiujący obecnie na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, który zagrał Preludium i fugę D-dur Jana Sebastiana Bacha oraz kompozycję współczesnego polskiego kompozytora Juliusza Łuciuka. Pozostały czas należał już niepodzielnie do Scholae Cantorum Misericordis Christi – Młodzieżowego Chóru parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej, który mimo młodziutkiego wieku jego członków zaprezentował wspaniałe wykonanie barkowych i współczesnych kompozycji polskich autorów, w tym m.in. o. Damiana Stachowicza, Kamila Przygrodzkiego, ks. Idziego Ogierman Mańskiego. Występ zakończyli pieśnią Henryka Jana Botora „Misericordias Domini”, nawiązując tym samym do obchodzonego Roku Miłosierdzia Bożego.

Dziękując muzykom za wspaniały koncert, ks. prał. Stanisław Bar, proboszcz parafii św. Barbary, zauważył, że dostarczone publiczności estetyczne doznania z pewnością przełożą się na pogłębienie przeżyć religijnych.

Letnie koncerty tradycyjnie będą odbywać się w czwartki w trzech kościołach tarnobrzeskich, w tym pw. św. Marii Magdaleny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz wspomnianej już św. Barbary. Festiwal zakończy występ Matragony – Orkiestry Jednej Góry w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Najbliższy koncert już w czwartek w świątyni na osiedlu Miechocin, podczas którego wystąpią Wacław Golonka (organy) oraz Adam Lulek (skrzypce).

Organizatorami XXIV Międzynarodowych Koncertów Organowych są Tarnobrzeski Dom Kultury oraz parafie pw. św. Marii Magdaleny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Barbary oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.