Gwiazdy na początek

Andrzej Capiga

publikacja 05.07.2016 20:30

Gośćmi specjalnymi byli Konstanty Andrzej Kulka i Georgij Agratina.

Koncerty w klasztorze Koncerty w klasztorze
Na cymbałach gra Georgij Agratina
Andrzej Capiga /Foto Gość

Rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2016. Cały cykl koncertów, od lipca do końca sierpnia, przebiegał będzie pod hasłem „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć” a poświęcony jest 1050. rocznicy chrztu Polski.

- To dobrze że w świecie, w którym ciągle za czymś gonimy, stać nas na to, by się na chwilę zatrzymać, zasłuchać w muzykę, dać się jej pociągnąć - powiedział, witając muzyków i słuchaczy br. Paweł Smoła. Program festiwalu jest bardzo różnorodny. Do Stalowej Woli przyjadą wielkie gwiazdy, ale nie zabraknie także promocji młodych artystów. Wielu z nich organizatorzy zaprosili na życzenie publiczności.

Koncerty w klasztorze   Koncerty w klasztorze
Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) i Robert Grudzień
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Nad całą imprezą unosił się będzie duch wielkiego jubileuszu 1050. lecia chrztu Polski. To najważniejsza data w naszej historii. W roku 966 wszystko się zaczęło: chrześcijaństwo, naród i państwo polskie - wyjaśnia Robert Grudzień, dyrektor festiwalu. 5 lipca w koncercie inauguracyjnym, w klasztorze braci mniejszych kapucynów, wystąpił światowej sławy duet: wirtuoz fletni Pana - Georgij Agratina i skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Na organach towarzyszył im Robert Grudzień.

Wszystkie koncerty będą się odbywały we wtorki o godz. 19.00 w klasztorze braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie. Honorowy patronat nad nimi sprawują natomiast Władysław Ortyl,  marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.