Rocznica pełna miłosierdzia

ks. Tomasz Lis

publikacja 27.06.2016 09:21

- Mimo trudności w uzyskaniu pozwolenia na budowę kościoła parafianie pokładali ufność, że ich pragnienia własnej świątyni spełnią się. Zawierzyliśmy nas trud budowy i kształtowania parafii Jezusowi Miłosiernemu. Tak szybkie wybudowanie kościoła było możliwe dzięki wielkiej pracowitości i ofiarności wszystkich parafian – podkreślał ks. Wiesław Gucwa, proboszcz parafii.

Wprowadzenie relikwii bł ks. M. Sopoćka Wprowadzenie relikwii bł ks. M. Sopoćka
Rocznica parafii w Skopaniu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W trwającym Roku Miłosierdzia, świątynię w parafii Skopanie bp Krzysztof Nitkiewicz, ustanowił kościołem stacyjnym, w którym każdy wierny po spełnieniu zwykłych warunków może uzyskać odpust zupełny. Obchody trzydziestej rocznicy powstania parafii przypadły właśnie w obchodzonym Nadzwyczajnym Roku Łaski ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Mszy św., podczas której szczególnie dziękowano za powstanie parafii i budowę kościoła przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, grup i stowarzyszeń społecznych i duszpasterskich, kapłani wywodzący się z parafii Skopanie oraz ci, którzy w niej pracowali.

Podczas procesji rozpoczynającej liturgię do świątyni zostały wniesione relikwie bł. Michała Sopoćko.

Ks. Wiesław Gucwa przypomniał historię tworzenia się najpierw placówki duszpasterskiej a potem parafii, czas budowy kościoła oraz najważniejsze wydarzenia duszpasterskie i religijne parafii na przestrzeni minionych trzech dekad.

Podczas homilii bp K. Nitkiewicz powiedział, że przez posłuszeństwo Chrystusowi, człowiek może cieszyć się pełnią godności przynależnej osobie ludzkiej, a jednocześnie uświadamia sobie przeznaczenie do życia wiecznego i je realizuje. Nawiązując do Ewangelii, biskup zaznaczył, że wymaga to zaparcia się samego siebie i odrzucenia stereotypów obowiązujących w świecie. Podkreślił, że parafia posiada na tej drodze szczególną rolę i powinna być zawsze znakiem Chrystusa oraz  miejscem, w którym rozlega się Jego Dobra Nowina.

Po wspólnej modlitwie zebrani wierni mogli adorować i ucałować relikwie błogosławionego kapłana Michał.

- Chcemy jeszcze bardziej zgłębiać tajemnicę Miłosierdzia. Mam nadzieję, że obecność relikwii kapłana, któremu została przez siostrę Faustynę powierzona misja rozgłaszania tajemnicy Miłosierdzia Bożego zmobilizuje nas do świadczenia o miłosierdziu i praktykowania go, na co dzień – podkreślał proboszcz.

- Wielu z nas pamięta czas budowy kościoła. Zaangażowanie było bardzo duże. W rok powstała bryła świątyni, następnie w kolejnym roku prowadziliśmy prace wykończeniowe. Myślę, że ten czas budowy scalił naszą parafię i dlatego dziś czujemy się związani z tym kościołem, gdyż wznieśliśmy go wspólnym trudem – podkreślał pan Stanisław.

Miejscowość Skopanie-Osiedle swoją historię rozpoczęło tuż przed II wojną światową, kiedy to w ramach COP podjęto budowę fabryki firanek. Po wojnie rozrosło się, stanowiąc jakby małe miasteczko żyjące własnym rytmem. Biskup tarnowski J. Ablewicz dostrzegając specyfikę tego osiedla powołał najpierw ośrodek duszpasterski a następnie placówkę duszpasterską. Trudności z uzyskaniem pozwolenia na budowę kościoła wiązały się z odkrytymi w pobliżu złożami siarki i planami budowy zakładów chemicznych. Misję tworzenia parafii biskup powierzył ks. Wiesławowi Gucwie. Dnia 17 kwietnia 1986 r. rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy. 1 lipca 1986 r. placówka - rektorat uzyskała status parafii a proboszczem został ks. rektor. Przez dwa lata trwały usilne starania o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła. Zostały uwieńczone powodzeniem i 23 września 1988 roku rozpoczęto wykopy i założono fundamenty kościoła. Kościół projektował inż. mgr Józef Szczebak - architekt i inż. mgr Aleksander Wałęga - konstruktor z Tarnowa. Nadzór budowlany objął inż. mgr A. Wałęga i kierownictwo budowy miejscowy parafianin Józef Robak. W 1989 r. stanęły mury i strop, a kolejny rok 1990 był czasem prac wykończeniowych.
W dniu 24 grudnia 1990 r. parafianie po raz pierwszy zgromadzili się na sprawowanie Eucharystii podczas Pasterki. 27 października 1991 r. bp J. Życiński dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez papieża Jana Pawła II w Krakowie w 1983 r. W czasie tej uroczystości pobłogosławił również mury nowego kościoła. Tak szybkie wybudowanie kościoła było możliwe dzięki wielkiej pracowitości i ofiarności wszystkich parafian.