Wieczorem łatwiej

Marta Woynarowska

|

Gość Sandomierski 26/2016

publikacja 23.06.2016 00:00

– Kobiety bardzo często 
nie mają odwagi przyjść do nas i poprosić o pomoc. Krępuje je wstyd, że ktoś 
może zobaczyć, jak wchodzą do naszej siedziby. 
A wieczór dodaje pewności siebie. O zmierzchu każdy jest mniej zauważalny – mówi Urszula Leśniewska.

Stąd pomysł stalowowolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie „Tarcza”, by zorganizować „Wieczór profilaktyki”. Jak się okazało, akcja, przygotowana po raz pierwszy, była strzałem w dziesiątkę. – Nie było tłumów, ale przyszło kilka osób, które pojawiły się u nas pierwszy raz – informuje Urszula Leśniewska, prezes Stowarzyszenia „Tarcza”. – Interesowały je sprawy związane z przemocą, m.in. kiedy można mówić, że mamy już z nią do czynienia. Czy obrażanie słowne, codzienne krytykowanie należy zaliczyć do przemocy i jakiego rodzaju. Niektóre panie prosiły o pomoc w sprawach związanych z finansami, alimentami, płatnościami itd.
Podczas trzech wieczornych godzin (od 20 do 23) porad udzielały księgowa, psycholog, a także była socjoterapeutka więzienna, która wyjaśniała sposoby manipulacji stosowane przez agresorów wobec swoich ofiar.

– Zwracała uwagę, że agresor najczęściej winę zrzuca na ofiarę, która, jego zdaniem, swoim nieodpowiednim zachowaniem prowokowała go – wyjaśnia Urszula Leśniewska. – Dlatego tak ważna jest świadomość manipulacji, jakich dopuszczają się sprawcy. A wiadomo, że kłamstwo wypowiedziane setki razy staje się prawdą. I dokładnie tak samo jest w przypadku, gdy mąż, partner wmawia kobiecie, że jest beznadziejna, gruba, głupia. Kiedy usłyszy to po raz setny, zaczyna w to wierzyć. Czuje się nikim i jest przekonana, że panującej w domu sytuacji winna jest ona.
Przychodzące osoby otrzymywały także informację, gdzie i do kogo mogą zwrócić się z konkretnymi problemami. – Niestety, niewiele osób z rodzin, w których jest alkoholik, wie, że problemem jest nie tylko jego pijaństwo, ale również współuzależnienie i cierpienie jego bliskich, które bardzo mocno odbija się na zdrowiu psychicznym zwłaszcza dzieci. Dlatego specjalnie dla nich powstały grupy Al-Anon, w tym „Metamorfoza” działająca przy parafii 
pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli – dodaje pani prezes.
Akcja odbyła się w nowej siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych w Stalowej Woli.