Świat utkany z bajek

ks. Tomasz Lis

publikacja 01.06.2016 19:27

Miasteczko to zasłynęło przede wszystkim z przygód największego bajkowego podróżnika Koziołka Matołka. Od kilku lat Pacanów jest Europejską Stolicą Bajek, gdzie można rzeczywiście udać się w bajkową podróż po bajkowym świecie.

Odwiedzających wita Koziołek Matołek   Odwiedzających wita Koziołek Matołek
Centrum Bajki w Pacanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Któż z nas nie zna choćby kilku bajek czy baśni? Najbardziej w pamięci zapadły nam te zasłyszane w dzieciństwie lub wyczytane z pierwszych książek.

Jak się okazuje, bajkowy świat nie przemija z wiekiem, lecz jest tym, do którego chętnie wracamy. Odwiedzając Pacanów, możemy rzeczywiście zwiedzić bajkowy świat, w który wkracza się przez małą mysią dziurkę.

Przy wejściu do Europejskiego Centrum Bajki obok pokaźnych rozmiarów komody, ukryta w kącie, mysia dziurka zaprasza odwiedzających do zanurzenia się w tajemniczy świat baśni, bajek, opowiadań, legend i dziecięcych bohaterów.

Świat pełen tajemnic

Po przekroczeniu tajemniczego wejścia, w którym zewsząd słychać chrobot myszy, zostajemy przeniesieni naprawdę w bajkowy świat, po którym przewodniczką staje się dobra wróżka, znająca niemal każdą baśń i bajkę i oczywiście odpowiedź na każde nie tyko dziecięce pytanie.

- Proszę pani, a co jest w tym zamku? A dlaczego tam u góry fruwają ptaki? A czyje to stopy i gdzie one prowadzą? - to jedne z niemal tysiąca pytań, które spływają na dobrą wróżkę już podczas pierwszych kroków po bajkowej krainie.

- „Bajkowy świat” to interaktywna podróż po świecie kilkuset bajek i baśni, tych dobrze znanych, towarzyszących nam od dzieciństwa, jak również tych mniej znanych. To fascynująca podróż dla dzieci i nie tylko, bo przecież bajki lubimy wszyscy i z sentymentem do nich wracamy - opowiada Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Jako pierwsze na naszej bajkowej wędrówce pojawiają się bajkowe smoki, szczególnie ten krakowski, którego pokonał dzielny szewczyk Dratewka.

Tuż obok siedzącego na skale smoka stoi dumnie duży zamek, a w nim uwięziona królewna czekająca na swojego rycerza.

- Czy pamiętacie, o co zła królowa pytała swoje magiczne lusterko? - pyta dobra wróżka wpatrzone w magiczne lustro dzieci. - Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na święcie - chórem odpowiadają dzieci.

Potem czas na przejście tajemniczymi smoczymi śladami w bajkową krainę ptaków. Każdy może przymierzyć swoją stopę do tej olbrzymiego śladu, jaki pozostawił tutaj tajemniczy smoki.

Wizyta w tej komnacie kończy się interaktywną zabawą, gdzie dzieci przyporządkowują bohaterów bajek do konkretnego kraju na mapie Europy. - Paluszek na brzuszek połóż i zaprowadź daną postać do jej kraju - zachęca do wspólnej zabawy wróżka przewodnik.

W kolejnej komnacie czas na poznanie kolejnych bajkowych księżniczek, książąt i całego dworu. Pośród tych opowieści nie mogło zbraknąć także historii sierotki Marysi czy Kopciuszka.

Wejście przez mysią dziurkę   Wejście przez mysią dziurkę
Centrum Bajki w Pacanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Bajkowe podróże

Podróż po „Bajkowym świecie” to także przejażdżka niezwykłym „Bajkowym pociągiem”.

- W tej części naszej ekspozycji zabieramy naszych gości z dworca Koziołka Matołka w podróż po lądach, morzach i oceanach, a nawet unosimy się w powietrze, by dotrzeć na księżyc do Pana Twardowskiego. „Bajkowy pociąg” obwozi naszych podróżnych po całej Europie, przybliżając im historie bajkowe z innych krajów. Podróżujemy pod wodą w krainie syren, pośród gór, gdzie żyją krasnale i trolle, oraz wznosimy się w górę, by dowiedzieć się, co robi na księżycu Pan Twardowski i Muminki - opowiada pani dyrektor.

W tej podróży towarzyszy dzieciom bohater tego miejsca, chyba najbardziej znany bajkowy podróżnik, Koziołek Matołek. To on wita charakterystycznym beczeniem wszystkich, którzy zaglądają do Europejskiego Centrum Bajki.

- Koziołek, koziołek, nasz koziołek - z radością wołają dzieci, widząc dużego „żywego” pluszaka znanego z bajki Kornela Makuszyńskiego. Najmłodsze dzieci najpierw patrzą trochę wystraszone na pluszowego koziołka, który podchodzi, aby z każdym przybić piątkę.

Pobekując, pyta dzieci, skąd przyjechały i czy znają jego historię. - Taaaakk - rozlega się najczęściej z ust dzieci, które nie mogą oderwać wzroku od pluszowego bohatera ulubionej bajki.

- A teraz ustawiamy się do zdjęcia i mówimy, kaapuustaaa - komenderuje koziołek, zapraszając dzieci do środka. Podróż po świecie bajki to także odwiedziny u naszych polskich bajkowych bohaterów.

- Koziołek Matołek nie zapomina o swoich bajkowych przyjaciołach z rodzimego podwórka. Przypominamy naszym gościom historię polskich bajek i ich bohaterów. Podróżujemy po kraju z Pyzą Wędrowniczką, Bolkiem i Lolkiem czy z Baltazarem Gąbką. Dzieci mają okazję w naszym Kinie Szkatułka obejrzeć najpiękniejsze bajki z polskiej klasyki animacji. To także okazja dla rodziców, aby odbyć bajkową podróż w czasie do lat swojego dzieciństwa i przypomnieć sobie opowieści, które kształtowały naszą wyobraźnię - dodaje Karolina Kępczyk.

Nie tylko bajka

Bajkowe kule   Bajkowe kule
Centrum Bajki w Pacanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Pobyt w tym pacanowskim świecie bajki to nie tylko przejście niezwykłą krainą bajek.

- Chcemy, aby dzieci wraz z rodzicami wrócili do czytania bajek. Dlatego w naszym bajkowym centrum ważnym miejscem jest księgarnia z dużym wyborem książek z bajkami. Oczywiście są "Przygody Koziołka Matołka", ale także wiele innych ciekawych dawnych i nowych bajek. Doskonale wiemy, jak bardzo telewizyjne bajki wciągają młodego widza, ale niestety ograniczają rozwijanie wyobraźni dziecka, dlatego tak bardzo zależy nam, aby wracać do wspólnego czytania bajek z dziećmi - dodaje pani dyrektor.

Lecz na tym nie koniec. Bo oto obok dużej sali, gdzie mali goście mogą pobawić się wymyślnymi zabawkami, niezwykłą tajemnicę kryją duże drzwi. Można przy nich poczuć się maleńkim jak krasnoludek wchodzący do zaczarowanej krainy.

- To drzwi do bajkowego teatru lalek. Dzięki współpracy reżyserskiej kieleckiego teatru „Kubuś” i czeskiego scenografa, reżysera Pavla Hubički nasi goście mogą obejrzeć popularne bajki w aranżacji teatralnej, gdzie aktorami są lalki - dodaje.

- Od kilku lat przyjeżdżamy tutaj z dziećmi, aby spędzić cały dzień w bajkowym świecie. Jest to wspaniała lekcja, którą dzieci później bardzo mile wspominają. Także podczas lekcji wracamy do naszej wizyt w tej bajkowej krainie, przypominając sobie poznane historie i postacie - przyznaje pani Grażyna, nauczycielka z Krakowa.

- Nie chcemy, aby wizyta w naszym centrum była kojarzona z popularną rozrywką i czasem na fajną zabawę. To miejsce, jak każda bajka, ma uczyć i wychowywać poprzez zabawę. Bajki mają w sobie wiele wartości, które chcemy przekazać naszym małym gościom. I tak, wizyta w ogrodzie Calineczki czy poszukiwanie kwiatu paproci ma zachęcić dzieci do dzielenia się szczęściem, ma uwrażliwiać na krzywdę, która dzieje się innym. Chcemy, aby dzieci z każdej bajki umiały wyciągnąć tę mądrość, którą ona przekazuje - tłumaczy Karolina Kępczyk.

Koziołkowa historia

A wszystko zaczęło się od bajki o rezolutnym Koziołku Matołku z Pacanowa, który to wyruszył w świat w poszukiwaniu przygód. Jak się okazuje sława bajkowej postaci opisanej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza przetrwała próbę czasu, a wraz z nią zagościła w ludzkich sercach pamięć o Pacanowie.

W 2003 roku miasto to zostało ustanowione przez ministra kultury Europejską Stolicą Bajek. - Od tego czasu, co roku organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, na który przyjeżdżają tysiące dzieci wraz z rodzicami z całej Polski. W siedem lat później dzięki wsparciu środków unijnych i norweskich powstało Europejskie Centrum Bajki - opowiada pani dyrektor.

Oczywiście głównym bohaterem bajkowej krainy został sam Koziołek Matołek, który objechawszy świat teraz już w swoim Pacanowie zaprasza przybywające tutaj dzieci do poznania bajkowych tajemnic w bardziej nowoczesny sposób.

- Oczywiście nasze centrum otwarte jest nie tylko dla najmłodszych. Nasze programy dopasowujemy także do uczniów szkoły podstawowej i starszych. Jak się okazuje każdy z gości, bez barier i ograniczeń wiekowych chce powędrować po świecie bajek. Każdy z nas je lubi i chętnie do nich wraca, gdyż mają one w sobie potęgę mądrości tak bardzo potrzebną bez względu na wiek i wykształcenie. Literatura jest dla mnie najwyższym doświadczeniem w kulturze - podkreśla Karolina Kępczyk.