Wy jesteście moją nadzieją

Andrzej Capiga

dodane 13.05.2016 17:11

W Ulanowie odbył się XII Diecezjalny Zjazd Samorządów Szkół im. Jana Pawła II.

Zjazd Szkół Zjazd Szkół
Kwiaty dla patrona
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Dziś zastanawiamy się nad sensem cierpienia. 35 lat temu cierpiał, postrzelony przez zamachowca, nasz patron. Zresztą całe jego życiem było pasmem cierpień. Cierpienie jest nam jednak potrzebne byśmy się doskonalili, odnajdywali drogę do Boga - powiedziała Teresa Pracownik, dyrektor ZS w Ulanowie, witając gości na szkolnej akademii przebiegającej pod hasłem. „Wy jesteście moją nadzieją”.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Przewodniczył jej ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. - Spotykamy się, byśmy z wiarą, miłością i nadzieją podążali drogami naszego patrona - powiedziała Teresa Pracownik, przewodnicząca Rodziny Szkół Papieskich Diecezji Sandomierskiej, witając ordynariusza.

Podczas homilii bp Nitkiewicz przywołał rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz zamachu na św. Jana Pawła II.

Zjzad Szkół   Zjzad Szkół
Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Nasz święty Patron przebaczył z serca zamachowcy i jego zleceniodawcom. Ta postawa zaskoczyła wszystkich, na czele z człowiekiem, który strzelał do Ojca św. Przyczyniła się do zbliżenia wrogich sobie bloków politycznych i ludzi o odmiennych poglądach. Uczmy się takiej miłości od św. Jana Pawła II, gdyż w niej jest wielka moc - wskazywał biskup.

Po Eucharystii przedstawiciele 15 szkół noszących imię Jana Pawła II przemaszerowali przed jego pomnik na ulanowskim rynku śpiewając „Barkę”. Tam odmówili modlitwę, którą poprowadził duchowy opiekun tych szkół ks. Robert Utnik oraz złożyli kwiaty.

- Ojciec Święty, gdy był na Westerplatte, mówił, że musimy bronić swojego życia, ale też od siebie wymagać. Dlatego strzeżmy tego co polskie, co nasze. Zawierzajmy św. Janowi Pawłowi II  Światowe Dni Młodzieży, których był inicjatorem - apelował ks. Robert.

Zjazd Szkół   Zjazd Szkół
Przybyło 15 szkół
Andrzej Capiga /Foto Gość
Po odśpiewaniu „Boże coś Polskę”, uczestnicy zjazdu udali się do Zespołu Szkół w Ulanowie, by kontynuować spotkanie. Spotkanie zakończył konkurs dla uczniów pt. „Znam mojego patrona”.