Na niebiesko dla autyzmu

ks. Tomasz Lis

publikacja 20.04.2016 19:03

W ramach trwającego światowego miesiąca wiedzy na temat autyzmu w Katolickim Domu Kultury odbyło się spotkanie, w którym wychowankowie Ośrodka „Radość Życia” zaprezentowali program artystyczny i opowiedzieli o swoich drogach ku samodzielności.

Wspólny występ Wspólny występ
Młodzi artyści z Ośrodka "Radość Życia"
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

– Jak co roku włączamy się w te obchody, gdyż nasza placówka już od lat zajmuje się edukacją i terapią osób dotkniętych autyzmem. Naszym wspólnym celem jest przybliżenie ludziom problematyki osób autystycznych i podnoszenie świadomości społecznej na temat problemów, których doświadczają dzieci autystyczne, ich rodzice, nauczyciele i terapeuci. Hasłem naszego programu są słowa: „Świeć, edukuj, wspieraj”. Ma on za zadanie propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmu jako zaburzenia rozwojowego, a nie choroby oraz kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem w społeczeństwie – mówiła Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu.

Na scenie Katolickiego Domu Kultury wychowankowie Ośrodka „Radość Życia” zaprezentowali przygotowany program artystyczny oraz indywidualne występy. – Nasze dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenki, która jest hymnem naszego Ośrodka „Proszę pomóż mi”, kilkoro uczniów także wystąpiło z indywidualnymi piosenkami i recytacją wierszy. Nie zabrakło także recitalu naszej wychowanki, a obecnie uczennicy gimnazjum publicznego i wystąpienia debiutanckiego jednej z naszych podopiecznych – wymieniała M. Butkowska.

Bardzo wzruszające było także osobiste świadectwo jednego z byłych wychowanków ośrodka, który mówił o własnej drodze do dorosłości i stopniach zdobywanej edukacji. – Konrad sam nazwał swoje wystąpienie „Walka o edukację”, podkreślając, jak bardzo pragnął ukończyć szkołę i zdobyć zawód. Obecnie kończy edukację ponadgimnazjalną i jak podkreślał, bardzo obawia się tego, co będzie w przyszłości. Mówił o swoich marzeniach i celach, jakie sobie stawia. Jego wystąpienie było bardzo wzruszające. Dla nas był to także apel o potrzebną dla niego pomoc w wejściu w dorosłe życie – podsumowała dyrektorka Ośrodka „Radość Życia”.