Potrzebujemy przewodnictwa Chrystusa

ks. Tomasz Lis

publikacja 20.03.2016 14:30

- Prośmy Pana Jezusa, żeby chwycił nas mocno za rękę i poprowadził właściwą drogą, począwszy od tego Wielkiego Tygodnia. Potrzebujemy przewodnictwa Chrystusa i Jego wsparcia, aby sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do młodych.

Niedziela Palmowa w Sandomierzu Niedziela Palmowa w Sandomierzu
Procesja z palmami
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W niedzielne przedpołudnie sandomierski Rynek Starego Miasta zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami z całej Polski przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodych w Krakowie oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Na wspólne spotkanie przybyli wolontariuszy ŚDM z parafii, które będą w lipcu podejmować pielgrzymów przybywających na światowe spotkanie młodych. Nie zabrakło także młodych z Ruchu Światło Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ruchów duszpasterskich i szkół katolickich. 

Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia. W procesji z Rynku do bazyliki katedralnej uczestniczyła młodzież, kapłani, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz licznie zgromadzeni wierni. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: “ „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Dalsza część liturgii Niedzieli Palmowej, Msza święta, sprawowana była w katedrze.

Podczas homilii biskup mówił o duchowym wymiarze służby wobec drugiego człowieka, która powinna charakteryzować prawdziwego lidera i wolontariusza. - Pan Jezus nie pozostawia wątpliwości mówiąc: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”. To znaczy, że bez względu na wiek, powołanie i miejsce w którym żyjemy, musimy uczyć się kochać tak jak On – na całego. W takiej miłości powinniście ćwiczyć się i doskonalić jako wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Misja, którą podejmujecie pozwoli wam poczuć się gospodarzami i dostarczy wiele wspaniałych przeżyć. Powinna być jednak przede wszystkim ofiarną i cierpliwą posługą drugiemu człowiekowi. Jeśli chcecie błyszczeć, wyróżniać się, to przede wszystkim tym. Zresztą przysłowiowa polska gościnność wyrażająca się w słowach „gość w dom, Bóg w dom”, jest cnotą ze wszech miar chrześcijańską, gdyż odwołuje się do przykazania miłości. Dlatego prośmy Pana Jezusa, żeby chwycił nas mocno za rękę i poprowadził właściwą drogą, począwszy od tego Wielkiego Tygodnia. To najważniejszy tydzień Roku Liturgicznego, a jednocześnie szkoła Bożego Miłosierdzia. Potrzebujemy przewodnictwa Chrystusa i Jego wsparcia, aby sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją - mówił do młodych Bp Krzysztof Nitkiewicz.

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup ordynariusz udzielił specjalnego błogosławieństwa grupie wolontariuszy, którzy są odpowiedzialni za przygotowania w poszczególnych parafiach do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata. Każda parafialna grupa wolontariuszy otrzymała „Świecę ŚDM” jako symbol duchowego czuwania przed wakacyjnym spotkaniem. Młodzi wolontariusze zachęcali także swoich rówieśników do podjęcia postu w intencji ŚDM. Symbolem obranego wyrzeczenia były rozdawane woreczki ryżu.

Dalsza część Diecezjalnego Dnia Młodych odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa, gdzie grupa młodzieży z parafii św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawiła Misterium Męki Pańskiej. - Scenariusz naszego przedstawienia oparliśmy na tekście Gorzkich Żali oraz proroctwie Izajasza. Przez kilka tygodni trwały próby sceniczne oraz wspólnego śpiewu. W Misterium wzięła udział młodzież i diakonia muzyczna z parafii św. Kazimierza w Ostrowcu – poinformowała Małgorzata Łabuz, jedna z organizatorek przedstawienia.

Oczywiście nie zabrakło także corocznego konkursu na najwyższa i najbardziej oryginalną palmę wykonaną przez młodzież z parafialnych grup duszpasterskich.

W Diecezjalnym Konkursie Palm wzięło udział 10 palm wykonanych różnymi metodami: od tych tradycyjnych do współczesnych. Pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez oddział KSM-u z parafii w Tuszowie Narodowym, drugie miejsce Gimnazjum Katolickie w Sandomierzu, trzecie miejsce palma wykonana przez młodych z parafii Nisko par. św. Józefa.