Rok dla rodziny

ks. Tomasz Lis

publikacja 01.03.2016 23:51

- Duszpasterstwo i formacja rodzin nie może stanowić wyłączonego sektora duszpasterskiego. Wszystkie działania duszpasterskie na poziomie parafii, diecezji i kraju muszą zawierać elementy duszpasterstwa rodzin – podkreślał bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski.

Dyskutowano o rodzinie Dyskutowano o rodzinie
Spotkanie międzydiecezjalne
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W Ośrodku „Quo vadis” w Sandomierzu w dniach od 1 do 2 marca odbywa się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin oraz doradców życia rodzinnego dla diecezji południowo-wschodniej Polski. Przedstawiciele kilku diecezji Polski południowo-wschodniej dyskutują o formach duszpasterstwa rodzin oraz współczesnych metodach pomocy rodzinom.

Spotkaniu przewodniczy bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski.

- Nasze spotkanie rejonowe wpisane jest w program całorocznej pracy Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski i Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Wypływa ono z tego, co zostało zapisane w Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin przyjętego przed laty przez episkopat. To właśnie tam możemy wyczytać, że zwyczajna całoroczna praca to także spotkania w rejonach diecezjalnych duszpasterzy rodzin oraz diecezjalnych doradców życia rodzinnego. To spotkanie obejmuje sześć diecezji z terenu Polski wschodniej jest przejawem tego zwyczajnego działania na rzecz małżeństwa i rodziny - poinformował bp Jan Wątroba.

Rozpoczynając spotkanie biskup Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski przywołał słowa papieża Franciszka, który wezwał do przeciwstawienia się ideologicznej kolonizacji rodziny.

- Ważne jest dobre prawo i pozytywny przekaz medialny. Jednak ani jedno ani drugie nie wystarczy, jeśli pomiędzy małżonkami zabraknie miłości, jeśli nie będą potrafili sobie nawzajem przebaczać i eliminować wszystko, co niszczy wspólnotę rodzinną - podkreślał bp K. Nitkiewicz. - W tym sensie obchodzony obecnie Rok Święty Miłosierdzia jest okazją dla wszystkich rodzin, dla każdego z nas, abyśmy powrócili do pierwotnej miłości i gorliwości w wypełnianiu naszego powołania, która może gdzieś po drodze osłabła. Nie trzeba dodawać, że na nas spoczywa obowiązek ukazywania tej miłości młodym. Nie ma się co łudzić, że ideologiczna kolonizacja rodziny i społeczeństwa spowolni. Ona będzie powtarzała jak mantrę (ustami mediów, polityków i pseudoekspertów), że każdy ma prawo decydować o tym, co jest dla niego dobre, a co złe. Bo liczy się tylko osobiste szczęście. Dlatego wszystko można zmienić: przepisy, obyczaje, poglądy. Widzimy, jakie są tego skutki. Dlatego dobrze, że tu jesteśmy, aby dzielić się doświadczeniami i zastanawiać się nad tym, co jeszcze powinniśmy zrobić - wskazywał bp K. Nitkiewicz.

Pierwszego dnia podczas spotkania podsumowano dotychczasowo podejmowane inicjatywy i formy pracy i formacji rodzin. Przedstawiciele diecezji sandomierskiej dzielili się doświadczeniem pracy i udzielanego wsparcia rodzinom w ramach działalności na terenie diecezji Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie.

O powstawaniu i funkcjonowaniu 24 centrów pomocy rodzinie na terenie diecezji mówiła Alicja Szatan, wolontariuszka z Sandomierza. Władysława Goliat opowiedziała o świadczonej pomocy i poradnictwie w ramach KCPR-u oraz o posługujących tam wolontariuszach. O zrealizowanych i planowanych inicjatywach w ramach działalności centrów dzielił się Bogusław Linek z centrum pomocy w Stalowej Woli.

Podsumowaniem pierwszej części spotkania była wspólna Msza św., podczas której modlono się w intencji polskich rodzin. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba.

W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania nawiedzili sanktuarium w Sulisławicach, bazylikę katedralną oraz Muzeum Diecezjalne.

Na kolejny dzień przewidziano dyskusję na temat pomocy osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych oraz prowadzenia spaw o orzeczenie nieważności sakramentu małżeństwa.

- Duszpasterstwo i formacja rodzin nie może stanowić wyłączonego sektora duszpasterskiego. Wszystkie działania duszpasterskie na poziomie parafii, diecezji i kraju muszą zawierać elementy duszpasterstwa rodzin. Dobry duszpasterz, proboszcz, wikariusz czy katecheta zawsze musi mieć na uwadze dobro małżeństwa i rodziny wiedząc, że tak naprawdę od rodziny, jej kondycji, wewnętrznej jedności i duchowej siły bardzo wiele zależy – podkreślał bp J. Wątroba.

- Spotkanie rejonowe Duszpasterstwa Rodzin z Polski południowo-wschodniej (Lublin, Zamość, Siedlce, Przemyśl, Rzeszów i Sandomierz) odbywa się cyklicznie, co roku w innej diecezji pod przewodnictwem bp Jana Wątroby odpowiedzialnego za duszpasterstwo rodzin przy Episkopacie Polski. Koordynacją międzydiecezjalną zajmuje się ogólnopolski duszpasterz Rodzin, ks. Przemysław Drąg. Celem naszych spotkań jest rozeznanie sytuacji małżeństw i rodzin w konkretnych diecezjach, podzielenie się podejmowanymi inicjatywami i w wypracowanie wspólnych działań na rzecz małżeństwa i rodziny – poinformował ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału małżeństwa i rodziny w diecezji sandomierskiej.