Dęty jubileusz

Andrzej Capiga

publikacja 28.02.2016 18:14

65 lat liczy już sobie Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Jubileusz orkiestry Jubileusz orkiestry
Zespół w pełnej krasie
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zespół  powstał w 1950 r. z inicjatywy ośmiu miejscowych muzyków. W 1952 r. orkiestra powiększyła swój skład, a patronat nad jej działalnością objęły Zakłady Metalowe im. Tomasza Dąbala.

- Ukoronowaniem 25-letniej pracy orkiestry było przyznanie jej przez Zarząd Główny Chórów i Orkiestr Srebrnej Odznaki Honorowej. W latach 1975-1980 skład zespołu powiększył się do 45 osób, w tym 5 solistów. Lata 1975-1990 to najważniejszy okres w dziejach orkiestry. Liczne sukcesy m.in. w Jarosławiu, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łańcucie, Nowej Sarzynie i Tarnobrzegu postawiły zespół w czołówce najlepszych – wspomina Krystian Rzemień, dyrektor SOK w Nowej Dębie.

Od 1999 r. orkiestra działa pod patronatem samorządu Miasta i Gminy Nowa Dęba. Od roku 2008 jej  kapelmistrzem i dyrygentem jest Marek Kosior.

- Zagramy dziś dziesięć utworów, które stanowią przegląd naszej dotychczasowej działalności. W ciągu roku mamy kilka występów, z reguły gramy na świętach państwowych i kościelnych. Trzon zespołu stanowią dojrzali muzycy, ale jest też liczna grupa młodzieży, a nawet dzieci. O następców nie musimy więc się bać - zapewnia Marek Kosior, kapelmistrz.

Podczas jubileuszu 65-lecia  zasłużone dla orkiestry osoby zostały wyróżnione Honorowymi Odznaczeniami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Złotą Odznakę z wieńcem laurowym otrzymali: Józef Cebula i Leszek Trela, Złotą Odznakę - Józef Stróż, Srebrną - Krzysztof Bielski, Robert Bogdan, Eligiusz Józefacki, Stanisław Kapała, Marek Kosior i Krystian Rzemień a Brązową - Artur Biela, Rafał Kotulski, Sebastian Sitarz, Barbara Zbyrad i Przemysław Zbyrad.

Finałowym punktem imprezy był jubileuszowy koncert orkiestry przyjęty owacyjnie przez publiczność.