Sandomierzanin Roku

ks. Tomasz Lis

publikacja 27.02.2016 20:16

Statuetkę z krzemienia pasiastego dla człowieka roku 2015 przyznano Andrzejowi Juliuszowi Sarwie, pisarzowi, poecie, tłumaczowi i dziennikarzowi. Nadzieją Sandomierza został wybrany Karol Chmiel

Andrzej Sarwa - Sandomierzanin Roku 2015 Andrzej Sarwa - Sandomierzanin Roku 2015
Wręczenie statuetki z krzemienia pasiastego
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Uroczysta gala XVI edycji miejskiego plebiscytu, podczas której wręczono tytuł Sandomierzanina Roku oraz statuetkę z krzemienia pasiastego odbyła się w Zamku Kazimierzowskim. Na uroczystości zebrali się nominowani do tytułu, ich bliscy i przyjaciele, laureaci poprzednich edycji plebiscytu, przedstawiciele lokalnych władz oraz miejskich instytucji. Tytuł Sandomierzanina Roku przyznawany jest od 16 lat.

Organizatorem plebiscytu jest Klub Miłośników Sandomierza. Zgłoszenia pochodzą od osób prywatnych, organizacji i instytucji, o tym, kto zwycięży decyduje kapituła konkursu. Tytuł przyznawany jest za szczególne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju miasta w rożnych dziedzinach oraz pracy na rzecz społeczności lokalnej.

Spośród nominowanych tegorocznych kandydatów kapituła konkursu tytuł Sandomierzanina Roku 2015 przyznała Andrzejowi Sarwie, pisarzowi zajmującemu się bardzo szeroką tematyką pisarską. Pan Andrzej był jednym z pierwszych współpracowników sandomierskiej redakcji Gościa Niedzielnego publikując na łamach naszej gazety w latach 90.

Do tytułu nominowani byli także: Ewa Bajkowska, eseistka, poetka i pisarka, Andrzej Karwat, artysta malarz, Grażyna Milarska, polonistka i wychowawca młodzieży, Danuta Paszkowska, polonistka, nauczyciel i wychowawca młodzieży.

- W tym roku byłem po raz czwarty nominowany do tego wyróżnienia. Dedykuję je pamięci mojej żony oraz wspaniałym córkom, które mnie wspierają każdego dnia – komentował otrzymanie nagrody Andrzej Sarwa. W kuluarach spotkania Andrzej Sarwa dzielił się osobistymi wspomnieniami i wrażeniami po otrzymaniu statuetki. – To wyróżnienie stawia mnie w elicie Sandomierza. Niewątpliwie jest ono pewnym podsumowaniem mojej czterdziestoletniej pracy twórczej. Gdy patrzę na mój dorobek pisarski to największą dumę przynoszą mi publikacje, które są wykorzystywane jako pomoce naukowe na uczelniach wyższych. Niestety nie dane było przebić się do większej publiczności moim powieściom, a szkoda bo są według wielu cennymi i ciekawymi pozycjami – dodał laureat sandomierskiego plebiscytu.

W czasie gali rozstrzygnięty został drugi plebiscyt - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nadzieją Sandomierza został Karol Chmiel uczeń Liceum Katolickiego w Sandomierzu.

Oprawę artystyczną plebiscytu zapewniła Sandomierska Orkiestra Dęta oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
- Przyznając tytuł Sandomierzanina Roku, chcemy zwrócić uwagę na ciekawe osoby i nieszablonowe działania. Zależy nam na pokazaniu ludzi wrażliwych, bezinteresownych, podejmujących działalność społeczną, promujących Sandomierz w kraju i zagranicą – powiedział Marek Rożek z Klubu Miłośników Sandomierza.