Pojadą do Krynicy

Marta Woynarowska

publikacja 10.01.2016 20:20

Jubileuszowa XX "Serbinowska Kolęda" zgromadziła ponad 60 wykonawców w wieku od 3 do 16 lat.

Pojadą do Krynicy Szczęśliwy Szymon Majcher Marta Woynarowska /Foto Gość

– Z racji tak dużej liczby uczestników wydzieliliśmy trzy grupy wiekowe: przedszkolaki, uczniowie klas od I do III szkół podstawowych oraz najstarszą, w której wystąpiła młodzież z klas IV–VI z podstawówek, z gimnazjów oraz ze szkół ponadgimnazjalnych – informował Rafał Szczypta, brat z Rady 15239 Rycerzy Kolumba.

Festiwal tradycyjnie otworzył ks. prał. Michał Józefczyk. – Festiwal od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans, a wszystko od chwili, kiedy jego prowadzenie przejęli nasi Rycerze Kolumba – podkreślił ks. M. Józefczyk. – Czynią to z wielkim oddaniem i zapałem. Dzisiaj na tej scenie już po raz dwudziesty stanie kolejne pokolenie młodych wykonawców, którzy chcą dzielić się swoimi talentami z innymi. Życzę wszystkim młodym artystom, by w swoim dalszym życiu nigdy nie zapomnieli dziękować Temu, który jest głównym dawcą talentów – podkreślił proboszcz serbinowskiej parafii.

Jako pierwsi w XX „Serbinowskiej Kolędzie” wystąpili najmłodsi wykonawcy, a wśród nich zaledwie 3-letnia Ola Kasprzyk z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Sobów.

Po wysłuchaniu występów 22 piosenkarzy ich rodzice i opiekunowie przystąpili do trudnego zadania – głosowania na najlepszego wykonawcę. Po kilkunastu minutach niepewności wszystko stało się jasne. Najwięcej głosów zgromadziła za wykonanie pastorałki „Szła kolęda” Sylwia Szlęzak z Przedszkola nr 12 , na drugim miejscu znalazł się Aleksander Szwarnowiecki z parafii ojców dominikanów, trzecie zaś przypadło Szymonowi Majcherowi z Przedszkola nr 12. Wyróżnienie otrzymali ex aequo Wiktora Borycka z Przedszkola nr 12 oraz Igor Słodownik, którzy dostali dokładnie taką samą ilość głosów.

W drugiej grupie najwyżej oceniona została interpretacja kolędy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu 10-letniej Oliwii Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 10. Drugie miejsce głosujący przyznali Jeremiemu Wójcikowi także z SP na 10, trzecie zaś Maciejowi Karbowniczkowi z Katolickiej Szkoły Podstawowej. Również reprezentantka „katolika” Klaudia Huk została nagrodzona wyróżnieniem.

– Dzisiejszy występ nie jest pierwszy dla córki. W „Serbinowskiej Kolędzie” wzięła udział już trzeci raz z tym, że po raz drugi w starszej grupie – mówiła dumna ze swej córeczki Małgorzata Nowak. – I nie jest to również pierwsza nagroda. Za każdym razem była bowiem w gronie laureatów. Ma, jak podkreśliła jej nauczycielka muzyki, niezaprzeczalny talent i słuch. – Do śpiewu zachęcił mnie tatuś i to on odkrył u mnie zdolności muzyczne – zdradziła Oliwia. – Zresztą śpiew to moja pasja. Najbardziej lubię wykonywać utwory energiczne i bardzo rytmiczne. A swoją przyszłość chciałabym związać ze śpiewem, nie ukrywam, że marzę o zostaniu piosenkarką.

Spośród najstarszych uczestników publiczności najbardziej spodobała się interpretacja pastorałki „Maryjo, czy ty wiesz” w wykonaniu Natalii Koktysz z Gimnazjum Katolickiego. Drugi miejsce przyznała Weronice Szczepanik (SP nr 4), trzecie – Wiktorii Drzystek (SP nr 4), zaś wyróżnienie – Amelii Wójcik (Katolicka Szkoła Podstawowa).

Pojadą do Krynicy   Wyjazd do Krynicy wylosowała Natalia Koktysz Rafał Tracz

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Rycerzy Kolumba oraz licznych sponsorów. Dodatkowo odbyło się losowanie specjalnych nagród, w tym kolacji i pizzy w tarnobrzeskich restauracjach i pizzeriach, a także książek i gier. Wszyscy laureaci czekali jednak z napięciem na tę jedną szczególną nagrodę – weekendowy pobyt dla 5-osobowej rodziny w dowolnym terminie w Willi „Eden” w Krynicy Zdroju. Szczęśliwcami okazała się rodzina Natalii Koktysz. Ekstra nagroda – ikona przypadła Oliwii Nowak, zaś album ufundowany przez „Gościa Niedzielnego” Wiktorii Boryckiej.

– Można powiedzieć, że nagroda specjalna, czyli pobyt w Krynicy, pojawiła się dość niespodziewanie – opowiadał Rafał Szczypta z Rycerzy Kolumba, jak się okazało jej sprawca. – Byłem w tej willi na wypoczynku z rodziną i od tamtej pory składamy sobie przez e-mail życzenia świąteczne. Tak też było i podczas tego Bożego Narodzenia. Postanowiłem zapytać, czy może właściciele zechcieliby włączyć się do naszej akcji i ufundować wypoczynek dla jednej rodziny na ten wyjątkowy jubileuszowy festiwal. Zgodzili się bardzo chętnie i oto mamy taką wyjątkową nagrodę. Mam nadzieję, że państwu Koktyszom pobyt się spodoba.