Pokłony dla Dzieciątka

Ks.Tomasz Lis

publikacja 06.01.2016 18:41

W kilkunastu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami miast i miejscowości uczestniczyło tysiące osób. Ta całkiem młoda tradycja na dobre zagościła w naszej diecezji.

Orszak w Stalowej Woli Orszak w Stalowej Woli
ks. Michał Szawan

Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano.

W Ostrowcu Świętokrzyskim organizatorów zaskoczyła bardzo duża liczba mieszkańców, który przyłączali się do trzech kolumn orszaku, które spotkały się na parkingu koło gimnazjum nr 3, gdzie została odegrana scena na duchowej walki na dworze Heroda. Następnie trzech monarchów, w których wcielili się miejscowi: poseł, senator i starosta poprowadziło już jeden wspólny orszak na Rynek, gdzie królowie wraz z mieszkańcami oddali hołd Jezusowie, któremu przygrywały i śpiewały licznie przybyłe anioły ze scholi między parafialnej. Przy szopce odbyło się zawierzenie miasta i jego mieszkańców Jezusowi i wspólne kolędowanie. Najmłodsi uczestnicy orszaku zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami.

W Stalowej Woli Orszak Trzech Króli rozpoczął się od Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej. Następnie wszyscy uczestnicy w barwnym orszaku przeszli niemalże całe miasto do parafii św.Floriana. Po drodze korowód zatrzymywał się na kilku stacjach, gdzie uczniowie Liceum i Gimnazjum Katolickiego odgrywali sceny z Pisma Świętego. W orszaku uczestniczyły tłumy mieszkańców hutniczego miasta.

W Janowie Lubelskim Orszak Trzech Króli poprowadziła liczna grupa kolędników misyjnych, którą poprzedzały figury wielbłąda i mędrców przygotowane specjalnie na ten dzień. Wspólne spotkanie zakończyło się na Rynku.

W parafii Gorzyce, przy radosnym kolędowaniu, z flagami i w kolorowych przebraniach, ponad 200 osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Pochód miał charakter gwiaździsty i do świątyni, która była miejscem spotkania Mędrców przybywających do dzieciatka Jezus wędrowało trzy orszaki. Pierwszym punktem wymarszu była Szkoła Podstawowa nr 1, skąd wyruszał zielony orszak Króla Kacpra. Drugim punktem była Szkoła Podstawowa nr 2, skąd wyruszał niebieski orszak Króla Melchiora. Ostatnia kolumna w kolorze czerwonym wyruszyła spod krzyża przy ul. Żwirki i Wigury. Zakończeniem marszu było wspólne kolędowanie i Eucharystia, której przewodniczył ks. Władysław Drewniak, proboszcz, a słowo Boże wygłosił o. Mirosław Stanek, salwatorianin, zachęcając do wspierania posługi ewangelizacyjnej na misjach. W gorzyckim orszaku, który wyruszył po raz drugi wizięli udział młodzi i starsi oraz całe rodziny.

Drugi raz ruszył miejski orszak w Nowej Dębie. Tym razem miejscem zbiórki był kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie aktorzy rozegrali scenę u Heroda. Następnie cały Orszak ze śpiewem na ustach przeszedł w stronę Samorządowego Ośrodka Kultury. Tam rozegrano kolejną scenę w karczmie oraz pokonanie diabłów. Całość zakończyła się wspólnym kolędowaniem prowadzonym przez miejscową młodzież oraz pokłonem Mędrców i złożeniem darów. Po modlitwie różańcowej i podziękowaniach na wszystkich czekał ciepły posiłek. Uhonorowano także laureatów ogłoszonych wcześniej konkursów.

Rudnicki orszak ruszył już siódmy raz. Rozpoczął się Mszą św. Podczas drogi aktorzy odegrali 6 scenek rodzajowych. Aktywny udział w orszaku wzięli harcerze i zuchy z Rudnika nad Sanem, Krzeszowa i Huciska, siostry zakonne i wychowankowie Domu Dziecka oraz członkowie Klubu Seniora. Czynny udział wzięli mieszkańcy Jeżowego i Grobel. Zagrała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jeżowego. Finał imprezy odbył się w Rynku, gdzie stała szopka i zagrody dla zwierząt, w których znajdowały się: baran, owca, kucyk, alpaka, kozy, króliki, zaś w szopce - osiołek. Jak informują organizatorzy: - Orszak jest również okazją do promowanie naszego produktu lokalnego „Rudnickiej Korony”, czyli zdobionej korony z piernika. Podczas Orszaku rozdawane były krówki oraz wypieki.

Orszaki zorganizowano także w Gawłuszowicach, Opatowie, Staszowie i w Potoku Stany.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poszczególnych orszaków.