Minął rok cz. II

ks.Tomasz Lis

publikacja 31.12.2015 22:58

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i regionie.

Pilegrzymka na Jasną Górę   Pilegrzymka na Jasną Górę
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Wędrowali do Matki

Po raz trzydziesty drugi wyruszyła diecezjalna pielgrzymka do trony Czarnej Madonny. Tegorocznym hasłem pielgrzymowania są słowa: „Błogosławieni czystego serca”. Pielgrzymka wędrowała w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Podczas wędrowania pątnicy modlili się o dobre przygotowanie i owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży. Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędrowało z Janowa ponad 250 pątników. W kolumnie sandomierskiej w trzech grupach pielgrzymowało blisko 300 osób. - Uczestnictwo w pieszej pielgrzymce jest szczególnym wyznaniem wiary. Wiary żywej, która pociąga i skłania do refleksji. Może być również wyznaniem wiary poszukującej i kruchej, która potrzebuje wzmocnienia i odrodzenia. Jednak i ona w jakiś sposób znajduje swoje uzewnętrznienie, objawia się. Chrześcijanin nie może ukrywać swojej wiary. Nie może ograniczać jej do sfery osobistej. Mamy wędrować drogami tego świata, drogami naszej Ojczyzny, wyznając odważnie, że Chrystus jej naszym Panem. W tym sensie pielgrzymka jest szkołą wiary – mówił do pielgrzymów bp K. Nitkiewicz. Pielgrzymka stalowowolska to była najliczniejsza kolumna licząca blisko tysiąc osób i szła w sześciu grupach: Urszula, Jadwiga, Barbara, Michał, Wincenty oraz łączona Jolanta-Florian. Kolumna ostrowiecka składała się z dwu grup: złota wyruszyła z parafii pw. św. Michała Archanioła, a błękitna z kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Ta kolumna liczy ponad 200 pątników. Pośród pielgrzymów było wielu młodych, jak również całe rodziny. Nie zawiedli także i stali pątnicy, którzy od lat podążają pielgrzymią trasą na Jasną Górę. Zakończenie pielgrzymki odbyło się 12 sierpnia w jasnogórskiej bazylice.

Sąd Biskupi   Sąd Biskupi
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Prawnicza pomoc

Przy Sądzie Biskupim w Sandomierzu powstał Punkt Poradnictwa Prawnego.

Od dnia 14 września 2015 r. swoją działalność przy Sądzie Biskupim w Sandomierzu prowadzi bezpłatny punkt poradnictwa z zakresu prawa kanonicznego. Wszyscy zainteresowani mogą uzyskać w nim informacje dotyczące procesów małżeńskich, a także z innych dziedzin prawa kanonicznego. Powstanie tego punktu to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego Franciszka do tego, aby Kościół otoczył macierzyńską troską wszystkich potrzebujących pomocy i znajdujących się w życiowych trudnościach. Bezpłatnych porad z zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego udzielała siostra Alina Słonecka, mgr prawa kanonicznego i świeckiego, we współpracy z innymi pracownikami Sądu.

Ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz   Ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Nasi na misjach

W tym roku na posługę misyjną wyruszył do Papui Nowej Gwinei ks. Grzegorz Kasprzycki. Do wyjazdu na misje przygotowują się ks. Paweł Marek do Zambii i ks. Mateusz Kusztyb do Botswany. – Moja misja to wyspy – z uśmiechem tłumaczy ks. G. Kasprzycki. – Papua kraj oddalony od nas o kilkanaście tysięcy kilometrów. Rozsiany na trzech tysiącach wysp, gdzie mówi się ponad ośmiuset językami. Większość mieszkańców nie ma dostępu do prądu, telewizji a tym bardziej internetu. To dla nas trochę niewyobrażalne, ale takie miejsca jeszcze są – opowiada ks. Grzegorz Kasprzycki. Kilka tygodni temu objąłem parafię Bitokara. Moja praca polega na organizowaniu wypraw do kaplic stacji misyjnych, głoszeniu tam Słowa Bożego, sprawowaniu Mszy św., udzielaniu sakramentów i przygotowywaniu katechistów, którzy po wyjeździe misjonarza kontynuują pracę ewangelizacyjną – opowiada ks. Grzegorz. Chrześcijaństwo w tym kraju obecne jest dopiero od stu lat, więc wyzwań i trudności nie brakuje. – Zadaniem misjonarza nie jest zmienianie rodzimej kultury tylko zaadoptowanie jej do wymogów chrześcijaństwa. W tym kraju bardzo mocne są powiązania klanowe, czyli rodzinne. To klan podejmuje większość decyzji, nawet tych dotyczących życia osobistego. Klan także dokonuję osądu i wymierza sprawiedliwość, często są to bardzo drastyczne decyzje, gdzie nie ma możliwości obrony ani dochodzenia niewinności – dodaje. Już niedługo z posługą misyjna do Zambii wyjedzie ks. Paweł Marek. Jego posłanie misyjne odbędzie się 6 stycznia w rodzinnej parafii w Skopaniu. Kolejnym misjonarzem który wyruszy do posługi do Afryki będzie ka. Mateusz Kusztyb, który przygotowuje się do niełatwej pracy pośród pustynnych ludów Botswany

Dożynki w Sandomierzu   Dożynki w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Święto plonów w Sandomierzu

Rolnicy z Województwa Świętokrzyskiego dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas dożynek zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe, zaś na wystawie rolniczej można było podziwiać nowoczesny sprzęt ogrodniczo-sadownicy. Obchody wojewódzkich dożynek rozpoczęły się przed Zamkiem Królewskim skąd dożynkowy korowód ruszy na Mszę do bazyliki katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wielobarwny pochód dożynkowy do świątyni wprowadziła grupa rekonstrukcyjna tradycyjnych rolników i żniwiarzy z rejonu świętokrzyskiego oraz delegacje rolnicze, poczty sztandarowe. Mszy św. Dziękczynnej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. - Ten plon należy do wszystkich, każdy ma prawo z niego brać i zaspokajać swoje potrzeby. Nie zawsze jednak tak jest. Korporacyjna i polityczna kalkulacja, ludzkie sympatie i antypatie sprawiają, że jedni zagarniają prawie wszystko, a inni mogą liczyć zaledwie na okruchy. Tracimy coraz bardziej poczucie dobra wspólnego. Każdy myśli o własnym zysku, o tym, żeby czuł się dobrze, komfortowo. Musimy, więc dzielić się tym, co posiadamy – mówił do zebranych ordynariusz sandomierski. Na zakończenie Eucharystii zgodnie z tradycją biskup poświęcił wieńce dożynkowe przywiezione do Sandomierza z całego województwa.

Konsekracja dziewic i wdowy   Konsekracja dziewic i wdowy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Pierwsze takie śluby

Po raz pierwszy w diecezji odbyła się uroczystość konsekracji dwu dziewic i błogosławieństwo wdowy. Przez ostatnich kilka lat panie Elżbieta z okolic Stalowej Woli i Małgorzata z Tarnobrzega przygotowywały się do tej decyzji w szeregi konsekrowanych dziewic poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo. Decyzję do wstąpienia do stanu błogosławionych wdów pani Małgorzata z Ostrowca Świętokrzyskiego podjęła kilka lat po śmierci męża. O ich decyzji wiedza tylko najbliżsi, którzy z radością uczestniczyli w podniosłej uroczystości konsekracji dziewic i obrzędzie błogosławienia wdowy. Mszy św. w czasie której odbyły się obrzędy przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. W czasie homilii biskup mówił, że różnorodność i bogactwo form życia konsekrowanego jest owocem działania Ducha Świętego. Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich świętych biskup przyjął od kandydatek gotowość trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi. Składając w ręce biskupa zapaloną świecę dziewice złożyły postanowienie życia w doskonałej czystości i naśladowaniu Chrystusa. Panie które włączono do grona dziewic konsekrowanych przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę, znak zaślubin z Chrystusem oraz brewiarz, narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę. Pobłogosławiona wdowa otrzymała krzyż znak łączności z męką Zbawiciela oraz brewiarz, znak uświęcenia przez modlitwę.

Diecezjalne Dni Młodych   Diecezjalne Dni Młodych
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Operacja „czyste serce”

Po raz osiemnasty odbyły się Diecezjalnych Dni Młodych.

Kilka tysięcy młodych przybyło do Staszowa na coroczne spotkanie młodych. Przez trzy dni wspólnie modlili się, wsłuchiwali w świadectwa życia wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia” oraz doskonale bawili. Młodzi swoją wiara i entuzjazmem rozpalili kilka parafii, w których nocowali i modlili się. Mimo, że czasem pogoda nie sprzyjała młodych czuli się wspaniale we własnej wspólnocie. W całości trzydniowego spotkania wzięło udział ponad 3 tys. młodych z całej diecezji. – Ten czas tak szybo minął, że wydaje mi się, że przyjechaliśmy dopiero przed chwilą. Cieszę się, że mogłam poznać wielu wspaniałych ludzi z którymi spędziliśmy wspólny czas. Bycie ze sobą zbliżyło nas i dało poczucie wielkiej wspólnoty wierzących w Chrystusa. W pamięci chyba najbardziej pozostanie wczorajszy wieczór uwielbienia, który był bardzo szczególny. Modliliśmy się razem, jako wielka rzesza młodych ludzi przed Chrystusem, który stanął pośród nas. Każdy mógł Mu wyszeptać swoje problemy i radości oraz pomodlić się za tego, kto stał obok. To była wspaniała lekcja modlitwy, która pokazała, że nie możemy się wstydzić naszej wiary, lecz być z niej dumni – podkreślała Angelika z Tarnobrzegu. Trzydniowe spotkanie podsumowała Msza św. W staszowskim amfiteatrze. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, na spotkanie przybył także goszczący w naszej diecezji bp George Lungu, ordynariusz diecezji Chipata w Zambii. Biskup G. Lungu zachęcał młodych aby otwierali swoje serca na kraje misyjne, które potrzebują świadectwa żywej wiary. Podczas Mszy św. na zakończenie spotkania bp K. Nitkiewicz wezwał młodych do przeprowadzania operacji „czyste serce” w celu usunięcia z niego pychy, egoizmu, zakłamania. Drogą do tego jest praca nad sobą oraz sakramenty pojednania i Eucharystii. - To nie oznacza, że macie zrezygnować z waszych marzeń, snów i ambicji. Pragnienie bycia „pierwszym” nie jest złe jeśli idzie w parze z chęcią służenia innym. W przeciwnym razie staje się toksyczne dla nas i dla innych. Generuje przemoc, brak szacunku, podziały. Doświadczamy tego niestety na każdym kroku. Czujemy się z tym źle. Dlatego kiedy snujecie marzenia i robicie plany, nie bądźcie w nich sami, w pojedynkę. Dodajcie konieczne inne osoby i starajcie się je pokochać. Dzięki temu wasze serce stanie się piękne i czyste. Bóg w nim zamieszka i napełni szczęściem – mówił do młodych bp K. Nitkiewicz.

Pileghrzymka Rodzin na Jasną Górę   Pileghrzymka Rodzin na Jasną Górę
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Miłość matką jedności

Diecezja Sandomierska była odpowiedzialna za zorganizowanie XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego na Jasną Górę. Do tronu Jasnogórskiej Pani w dwudniowej pielgrzymce przybyły rodziny z całej Polski. Wspólne pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Pani rozpoczęła Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Ojczyzny, której przewodniczył bp Jan Wątroba, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Wieczorem małżonkowie wraz z rodzinami przeszli Drogą krzyżową po wałach jasnogórskich. Niosąc krzyż w świetle płonących pochodni rozważali stacje Męki Chrystusa w odniesieniu do codziennego życia we wspólnocie małżeńskiej. Wraz z rodzinami za krzyżem podążał bp Krzysztof Nitkiewicz, polecając rodziny cierpiącemu Chrystusowi. Po pasyjnym nabożeństwie małżonkowie wraz z duszpasterzami modlili się przed Cudownym Obrazem w intencji polskich rodzin. Apelowe rozważanie poprowadził bp K. Nitkiewicz. Drugi dzień XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego do jasnogórskiego sanktuarium rozpoczął się od spotkania w auli o. Kordeckiego. Z rodzinami spotkała para animatorów małżonków, którzy poprowadzili spotkanie formacyjne. Wraz z małżonkami i rodzinami spotkał się także bp Jan Wątroba, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Podsumowaniem rodzinnego spotkania była Msza św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył bp K. Nitkiewicz. Podczas homilii biskup podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa - Boskiego Oblubieńca i Kościoła - Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owce - podkreślał biskup. Podczas Mszy św. zgromadzeni na jasnogórskim placu małżonkowie odnowili złożone sobie w dniu ślubu przyrzeczenia.

Na zakończenie wspólnej modlitwy nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli uroczyste ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła. Małżonkowie zawierzyli siebie i rodziny Królowej Polski.

Pilegrzymka Róż Różańcowych   Pilegrzymka Róż Różańcowych
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Diecezjalna pielgrzymka Róż Różańcowych

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie pielgrzymowali członkowie Kół Żywego Różańca. W diecezjalnej pielgrzymce Róż Różańcowych wzięło udział blisko 3 tys. osób codziennie podejmujących maryjną modlitwę. Idea wspólnych spotkań członków Kół Różańcowych w maryjnych sanktuariach diecezji powstała pięć lat temu w Kurii Diecezjalnej jako odpowiedź na potrzebę opieki duszpasterskiej  i zbudowania jedności tej dużej wspólnoty modlitewnej. Na różańcową pielgrzymkę przybyli pielgrzymi z całej diecezji. Reprezentowali oni ponad 40 tys. rzeszę osób należących do Kół Żywego Różańca. Podczas wspólnej Mszy św. biskup K. Nitkiewicz podziękował członkom rodziny różańcowej za wielkie dzieło modlitwy i zachęcił pielgrzymów i członków Kół Różańcowych aby stawali się jej propagatorami w swoich rodzinach i środowiskach. Z roku na rok wspólne spotkanie członków Kół Różańcowych gromadzi coraz większą liczbą przybywających. Według diecezjalnego duszpasterza jest to motywacja do podjęcia dalszych inicjatyw duszpasterskich wobec tych osób. Oprócz tradycyjnych Kół Różańcowych ostatnio powstają internetowe koła żywego różańca, które zyskują zwolenników szczególnie wśród młodzieży. Takie koła powstały już w szkołach średnich w Sandomierzu.

Małżonkowie jubuilaci   Małżonkowie jubuilaci
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Diamentowy jubileusz małżeństwa

Anna i Stanisław Turbakowie ze Ślęzaków obchodzili siedemdziesiątą rocznicę małżeństwa.

Mszę św. jubileuszową odprawiono w domu jubilatów. Małżonkowie otrzymali życzenia od najbliższych i specjalne błogosławieństwo od biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Anna i Stanisław Turbakowie zawarli sakramentalne małżeństwo dokładnie 70 lat temu. Dnia 11 listopada 1945 r. na drogę życia małżeńskiego pobłogosławił im ówczesny proboszcz ks. Wojciech Chorzępa. – Moi rodzice powiedzieli, abym się ożenił w tej rodzinie, bo to dobrzy ludzie, więc zacząłem chodzić w kawalerkę. Nie trwało to długo i odbyło się wesele – wspomina pan Stanisław. Jak opowiadają jubilaci mimo ciężkich czasów wesele było huczne. – Na weselu była prawie cała wieś. W takim dużym przetaku było roznoszone ciasto drożdżowe, na stołach był ser, chleb i inne domowe wyroby. Muzyka hucznie grała a przez okna zaglądały ciekawskie dzieci – wspomina pani Anna. – Dziś po ślubie wszyscy jadą do restauracji i nawet nie wiadomo, że na wiosce jest wesele a wtedy wszyscy wiedzieli i przychodzili wieczorem na tańce – dodaje pan Stanisław.

Oboje małżonkowie, jako receptę na wspólne szczęście wymieniają: wzajemną zgodę, umiejętność wybaczenia i zawierzenie się Bogu. – I my czasem żeśmy się poprzemawiali, nie zawsze było zgodnie. Ale nie trwało to długo. Trzeba umieć sobie wybaczyć i zgodnie żyć – podkreśla pan Stanisław. Pani Annna podkreśla, że bardzo wiele zawdzięcza swoim rodzicom, którzy uczyli ja wychowywać dzieci z różańcem w ręku.

Z okazji jubileuszu, za zgodą ordynariusza, w domu państwa Anny i Stanisława została odprawiona, przez miejscowych duszpasterzy, w ich intencji Msza św., w której jubilaci dziękowali za wspólnie przeżyte lata, zaś zgromadzona rodzina modliła się dla nich o opiekę Bożą na dalsze lata życia. Specjalne życzenia małżonkom przesłał bp Krzysztof Nitkiewicz udzielając jubilatom okolicznościowego błogosławieństwa.

Państwo Anna i Stanisław wychowali dwoje dzieci: Krystynę i Józefa, mają pięcioro wnuków i siedmioro prawnuków.

Przygotowania do ŚDM-u   Przygotowania do ŚDM-u
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Welcome to Sandomierz

Powstał film ukazujący nasze miasto, cenne zabytki, ciekawe miejsca oraz zapraszający młodych z całego świata do odwiedzenia Sandomierza w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Film powstał dzięki uprzejmości Katolickiej Telewizji Serbinów.

Realizatorzy dziękują za pomoc: wolontariuszom ŚDM, dyrekcji i uczniom Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, parafiom sandomierskim oraz Wyższemu Seminarium Duchowemu w realizacji klipu.

Jednocześnie zachęcamy wolontariuszy sekcji medialnej, młodych ze szkół i grup duszpasterskich do tworzenia krótkich klipów filmowych o waszych miejscowościach, parafiach i trwających tam przygotowaniach do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. – Oczekujemy zaangażowania młodych w różnych sekcjach, które zostały powołane w ramach przygotowań do ŚDM. Jesteście nam potrzebni z waszymi pomysłami, entuzjazmem i radością. Razem możemy zrobić naprawdę wiele – podkreślają organizatorzy przygotowań w diecezji.

Welcome to Sandomierz
Telewizja Serbinow

Rozpoczęcie obchodów Jubileuszu Chrztu Polski   Rozpoczęcie obchodów Jubileuszu Chrztu Polski
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
To był początek nowej cywilizacji

Msza św. wraz z Nieszporami pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowały w Diecezji Sandomierskiej Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski. Na wspólną modlitwę do bazyliki sandomierskiej przybyli przedstawiciele wszystkich parafii, grup i stowarzyszeń katolickich oraz zgromadzeń zakonnych posługujących w diecezji. Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o początkach chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Podkreślił rolę, jaką w chrystianizacji Polski odegrał klasztor benedyktyński na św. Krzyżu. - Pośród mroków pogaństwa zajaśniało światło. To był początek nowej cywilizacji przewyższającej wszystkie inne, bo opartej na miłości Boga i człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz. Biskup podkreślał, że obchodzona uroczyście 1050 rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją do sporządzenia „raportu o stanie naszej wiary”  w wymiarze indywidualnym, parafialnym, diecezjalnym i narodowym. Po homilii biskup K. Nitkiewicz poświęcił zapalone świece przywiezione przez przedstawicieli wiernych z poszczególnych parafii, które są głównym znakiem jubileuszu. Głównym wydarzeniem diecezjalnym obchodzonego jubileuszu będzie pielgrzymka i spotkanie w Zawichoście u brzegów Wisły, gdzie według badań i wskazań historyków wybudowana była pierwsza świątynia chrześcijańska na terenie naszej diecezji związana z działalnością misji świętych Cyryla i Metodego.

Rozpoczęcie Roku Miłosierdzia   Rozpoczęcie Roku Miłosierdzia
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Otwarte podwoje łaski

W trzecią niedzielę Adwentu w kościele Ducha Świętego w Sandomierzu biskup Krzysztof Nitkiewicz otworzył symboliczną Bramę Miłosierdzia inaugurując diecezjalne obchody Jubileuszu Miłosierdzia. Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz wraz z bp Henrykiem Ciereszko, sufraganem archidiecezji białostockiej i bp seniorem Edwardem Frankowskim. Podczas homilii bp H. Ciereszko przybliżył, czym jest, i co niesie w sobie tajemnica Bożego Miłosierdzia, jako źródło łaski dla każdego wierzącego oraz siła odnowy duchowej świata. – Jesteśmy zaproszeni, aby niejako od nowa w tym błogosławionym czasie Jubileuszu, wejrzeć w tajemnice miłosierdzia Bożego, otworzyć się na zbawcze łaski tegoż miłosierdzia i dać świadectwo o miłosierdziu współczesnemu światu – mówił bp H. Ciereszko. Podsumowując wspólną modlitwę i zachęcając wiernych do korzystania z łask związanych z obchodami Roku Miłosierdzia bp K. Nitkiewicz wskazał na potrzebę modlitwy za osoby uwikłane w zło i grzech, aby skorzystali z łaski Bożego Miłosierdzia. Tego samego dnia zostały otwarte symboliczne Bramy Miłosierdzia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu oraz bazylice katedralnej w Sandomierzu. Na czas trwania Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wiernym, którzy podczas tego czasu odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. W Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył świątynie stacyjne, w których będzie można uzyskać odpust związany z obchodami Roku Miłosierdzia. Są to obok bazyliki katedralnej w Sandomierzu, kościół pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach, a także kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie.