Minął rok

ks. Tomasz Lis

publikacja 31.12.2015 22:32

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezji sandomierskiej i regionie.

Orszak Trzech Króli   Orszak Trzech Króli
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Coraz więcej Orszaków

W różnych miejscach diecezji w Orszakach Trzech Króli uczestniczyły tysiące osób. To wydarzenie wpisało się już na dobre w kalendarz diecezjalny.

Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń, podążając na centralne place miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu sporej grupy księży, wiernych świeckich oraz lokalnych samorządów.

W Sandomierzu trzy kolumny orszaku poprowadzili królowie z Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Na Rynku biskup Krzysztof Nitkiewicz zawierzył miasto i diecezję Dzieciątku Jezus. Powiedział do zgromadzonych, że orszak jest obrazem Ludu Bożego podążającego na spotkanie Zbawiciela, a betlejemska szopka stanowi zapowiedź nowego, lepszego świata obiecanego wszystkim, którzy uznają Chrystusa za swojego Pana. W Ostrowcu Świętokrzyskim organizatorów zaskoczyła bardzo duża liczba uczestników, do tego stopnia, że Rynek niemal pękał w szwach. Jadący dumnie na koniach królowie wraz z mieszkańcami oddali hołd Jezusowie, któremu przygrywały i śpiewały licznie przybyłe anioły ze scholi między parafialnej. Najmłodsi uczestnicy orszaku zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami. W Tarnobrzegu centralnym miejscem spotkania trzech kolumn orszaku był plac Bartosza Głowackiego. Orszakowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje, w tym możliwość skosztowania „szczodraków”, specjalnych bułeczek wypiekanych z tej okazji. Orszaki zorganizowano także w Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Rudniku nad Sanem, Staszowie i po raz pierwszy w Gawłuszowicach, Gorzycach, Nowej Dębie i Opatowie.

Dzień Życia Konsekrowanego   Dzień Życia Konsekrowanego
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Wasze życie jest darem

Diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele po raz 19. obchodzono Dzień Życia Konsekrowanego. Tegoroczne obchody były szczególe ze względu na trwający Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony przez papieża Franciszka. Diecezjalne dziękczynienie za dar życia konsekrowanego odbyło się w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Sandomierzu. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia przybyłych ojców, braci i sióstr zakonnych. Mszy świętej, podczas której dziękowano za posługę osób zakonnych w diecezji przewodniczył bp K. Nitkiewicz. Na wspólnej modlitwie zebrali się ojcowie i bracia zakonni, siostry zakonne oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego. Podczas Eucharystii modlono się także o liczne i święte powołania zakonne. Liturgia rozpoczęła się obrzędem poświęcenia świec, będących znakiem całkowitego poświęcenia Bogu. - Zapalona świeca to symbol czuwania, trwania w gotowości. Drogie siostry, ojcowie i bracia, czuwacie oczekując nadejścia Oblubieńca jak ewangeliczni Symeon i Anna. Waszą postawą budzicie całą naszą Wspólnotę z uśpienia, marazmu i bierności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zgromadzonych osób konsekrowanych.

Kionferencja międzyreligijna   Kionferencja międzyreligijna
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Pielęgnujmy ten dialog

Konferencja o relacjach chrześcijańsko-żydowskich w 50-lecie deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate”.

W Sandomierzu po raz trzeci zorganizowano spotkanie międzyreligijne dotyczące dialogu i relacji chrześcijańsko-żydowskich. Tegoroczna konferencja pastoralno-naukowa przypadła w 50 rocznicę powstania deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate” dotyczącej stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Tematem konferencji była historia, teraźniejszość i perspektywy dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. W swoim wystąpieniu prof. Magda Teter z Wesleyan University w USA podkreślała zmiany, jakich dokonała soborowa deklaracja w rozumieniu wzajemnych stosunków chrześcijan i Żydów. Biskup Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, zreferował starania Kościoła katolickiego oraz środowisk żydowskich w służbie wzajemnego dialogu. Podkreślał, że soborowa deklaracja pobudziła obie strony do wzajemnego zbliżenia oraz promowania kultury pokoju, dialogu, sprawiedliwości. - Rewolucyjny, przełomowy charakter deklaracji „Nostra aetate” polegał na tym, że wyznaczyła ona Kościołowi nowy kierunek w relacjach z Żydami: zobaczmy co nas łączmy, zauważmy, że Nowy Testament jest zakorzeniony w Starym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania.

Poświęcenie ośrodka w Bojanowie   Poświęcenie ośrodka w Bojanowie
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Miłosierdzie miarą jakości posługi

W Niedzielę Miłosierdzia bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek Caritas, gdzie świadczona będzie pomoc osobom niepełnosprawnym bezdomnym i bezrobotnym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kaplicy w Bojanowie, której przewodniczył biskup ordynariusz. Podczas homilii biskup wskazał na potrzebę miłosierdzia, jako fundamentu posługi wobec potrzebujących. - Nowy ośrodek Caritas w Bojanowie ma służyć chorym i cierpiącym, którzy chcą odzyskać pełną sprawność fizyczną. Jego funkcjonowanie i metody terapii określają stosowne normy natomiast dyrekcja i kompetentny personel zatroszczą się o ich przestrzeganie. To jednak za mało. Źródłem inspiracji, punktem odniesienie dla osób odpowiedzialnych za bojanowski ośrodek musi być Boże Miłosierdzie. Miłosierdzie, które ukazuje Chrystus, a my biedni grzesznicy nieustannie go doświadczamy– podkreślał biskup. Po Eucharystii biskup poświęcił nowy Ośrodek Rehabilitacyjno–Adaptacyjny. - To nasz największy ośrodek. W organizowanych turnusach będziemy chcieli osobom niepełnosprawnym przywrócić perspektywę owocnego życia oraz poczucie wartości i wiarę we własne możliwości osobom bezdomnym i bezrobotnym – wyjaśnia ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

 

Pilegrzymka dzieci komunijnych   Pilegrzymka dzieci komunijnych
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Wiara to przylgnięcie do Boga

Kilka tysięcy młodych na zakończeniu peregrynacji symboli ŚDM w Diecezji Sandomierskiej.

Symbole przez dwanaście dni nawiedzały parafie, szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, szpitale i więzienia. Gromadziły i mobilizowały młodych do wspólnego działania. Był to jeden z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Po przemierzeniu wielu kilometrów i nawiedzeniu dziesiątek miejsc symbole ŚDM przybyły do katedry sandomierskiej, jako ostatniego etapu peregrynacji w naszej diecezji. Na wspólną Mszę świętą dziękczynną i podsumowującą czas peregrynacji przybyło kilka tysięcy młodych z całej diecezji wraz z duszpasterzami. Sandomierska świątynia nie mogła pomieścić młodych pielgrzymów. Pośród nich nie zabrakło grup duszpasterskich jak Ruch Światło-Życie, KSM, harcerze, ministranci oraz wielu innych grup parafialnych. Na wspólną modlitwę przybyła delegacja młodych i kapłanów na czele z biskupem Marianem Rojkiem z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, gdzie zostały przekazane symbole ŚDM. - Peregrynacja symboli, krzyża oraz ikony, jest tylko częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ona poderwała nas do lotu. Jak startujący samolot osiągnęliśmy pewną wysokość i nie możemy obniżać pułapu. Wręcz przeciwnie mamy go zwiększać, podnosić – mówił do młodych bp K. Nitkiewicz.

Pielgrzymka dzieci komunijnych   Pielgrzymka dzieci komunijnych
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Z Jezusem w sercu

Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych w Janowie Lubelskim.

Blisko czterysta dzieci z 16 parafii przybyło do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim by wraz z rodzicami, duszpasterzami i katechetami dziękować Bogu za dar Eucharystii. Dzieci przybyły w swoich strojach pierwszokomunijnych. – Dzieci bardzo chętnie pielgrzymują na zakończenie białego tygodnia do janowskiego sanktuarium. Tutaj maja okazję spotkać się w dużej grupie rówieśników i podziękować wspólnie za dar Eucharystii – mówiła jedna z katechetek przybyła wraz z dziećmi. Najważniejszym punktem wspólnego świętowania była Msza św. Po Eucharystii dzieci otrzymały pamiątki pobytu w sanktuarium. Był też czas na słodki poczęstunek i zwiedzanie sanktuarium. Pielgrzymka zakończyła się maryjnym nabożeństwem i procesją. Przy figurze św. Jana Pawła II odczytany został akt oddania się Matce Bożej Janowskiej.

Marsze dla życia   Marsze dla życia
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Dla życia i rodziny

Marsz życia przeszły ulicami naszych miast.

Podczas Marszów dla życia i rodziny uczestnicy manifestowali swoje poparcie dla promowania wartości rodziny oraz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tegorocznym mottem rodzinnego spotkania było hasło „Rodzina-wspólnota-Polska"”.

W Sandomierzu, jako przygotowanie duchowe do tego wydarzenia, w każdej parafii dekanatu odbywało się modlitewne czuwanie przy relikwiach świętej Joanna Beretta Molla. Spotkanie uczestników Marszu rozpoczęło się Mszą św. w kościele p.w. św. Józefa. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami: Mickiewicza, Koseły, Armii Krajowej i Żółkiewskiego do Kompleksu Rekreacyjnego. Tam odbył się Piknik Rodzinny. W Ostrowcu Marsz dla życia odbył się pod hasłem „Rodzina to szczęście, miłość i bogactwo”. - Chcemy zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunku do ludzkiego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Przypominamy wspólnie, że wartości  te są niepodważalnym fundamentem ładu społecznego i pomyślności każdego człowieka - mówili Małgorzata i Grzegorz Krysowie organizatorzy Marszu. Marsz wyruszył z Rynku i przeszedł ulicami: Radwana, Polną i Mickiewicza, prowadzony przez Orkiestrę Dętą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia pod batutą Jerzego Kłonicy. Finał Marszu nastąpił w Parku Miejskim, gdzie rozpoczął się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.  

Rajd Rowerowy   Rajd Rowerowy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Rowerem dla Ojca Świętego

Blisko dziewięćset osób stanęło na starcie VI Sandomierskiego Rajdu Papieskiego.

Tym razem miłośnicy rowerowych wypraw pojechali do maryjnego sanktuarium w Sulisławicach. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I tym razem przybyli rowerzyści z Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Janowa i innych miejscowości diecezji. Dodatkowo do Sulisławic wyruszyły rowerowe kolumny z Klimontowa i Iwanisk. Trasa rajdu biegła malowniczym szlakiem pośród sandomierskich sadów w kierunku Skotnik, Koprzywnicy do sulisławskiego sanktuarium. Tym razem rowerzyści mieli do przebycia blisko 30 kilometrową trasę. – Ten rajd jest formą upamiętnienia pobytu w Sandomierzu, dziś świętego, papieża Jana Pawła II. Kontynuuje on jego pragnienie, aby wszyscy byli bliżej siebie, abyśmy byli razem. Jako chrześcijanie wierzymy, że im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym zbliżamy się wzajemnie i umacniamy, aby móc dalej zajechać. Taki jest cel dzisiejszej wyprawy – podkreślał biskup Krzysztof Nitkiewicz, podczas rozpoczęcia Rajdu.

Święcenia kapłańskie   Święcenia kapłańskie
Ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Nowi kapłani wyświęceni

Dnia 19 czerwca 2015 roku biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu 4 diakonom. We Mszy świętej sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, której przewodniczył biskup ordynariusz, uczestniczył biskup senior Edward Frankowski, kapłani, alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa. W wygłoszonej homilii biskup Nitkiewicz wezwał mających przyjąć święcenia do bezgranicznego oddania się Chrystusowi i pełnego zapału posługiwania ludziom, do których zostaną posłani. - „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”, „gromadźcie sobie skarby w niebie” – mówi Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Mówi do was drodzy diakoni, którzy za chwilę otrzymacie święcenia prezbiteratu i do nas kapłanów pełniących od lat służbę w winnicy Pańskiej. On pyta się, dla kogo bije nasze kapłańskie serce i przypomina, że mamy myśleć nade wszystko o zbawieniu powierzonych nam wiernych. Mamy zdobywać ich dla Niego i zapewnić przez to sobie Niebo – podkreślał biskup. Zwracając się do diakonów, kandydatów do prezbiteratu podkreślał: „nie spuszczajcie wzroku z Chrystusa i przyjmijcie Jego pełne miłości spojrzenie. Wówczas będziecie prawdziwie służyli Ludowi Bożemu i cieszyli się jednocześnie waszym kapłaństwem”. Nowi kapłani to: Damian Grzegorz Zieliński pochodzi z parafii w Sarnowie, Grzegorz Łukasz Słodkowski pochodzi z parafii Osiek, Maciej Kołodziejski pochodzi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, Piotr Grabowski pochodzi z parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudniku nad Sanem.

OAZA wakacyjna   OAZA wakacyjna
Ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Wakacyjny wypoczynek oazowy

„W mocy Ducha świętego” było hasłem tegorocznego roku pracy formacyjnej oraz wakacyjnych rekolekcji ruchu oazowego. Na wakacjach z Bogiem wypoczywało blisko 550 młodych ludzi.

Dla wielu młodych ludzi rekolekcje oazowe to był wspaniały czas, by wśród rówieśników dobrze się bawić a równocześnie podejmować ważne tematy dotyczące życia, wiary oraz duchowej formacji. Każdy dzień dotyczy innej tajemnicy różańcowej lub tematu formacyjnego. Codziennie uczestnicy rekolekcji brali udział we wspólnej Eucharystii. Mieli także możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania. Każdego dnia prowadzone były także spotkania w grupach, które prowadzili animatorzy. W minione wakacje na oazach wypoczywało ponad 550 młodych ludzi. Na turnusach posługiwało 18 księży, kilkunastu moderatorów, klerycy, siostry zakonne oraz duża grupa animatorów. Uczestników wakacyjnych oaz odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas spotkań z młodzieżą i formatorami zachęcał do tego, żeby oazowe doświadczenie wspólnoty zabrali ze sobą do rodzin i szkół. – Oaza pomaga otworzyć szerzej serce, aby było w nim miejsce dla Boga i dla drugiego człowieka – podkreślał biskup.

Zobacz też: Minął rok - część II.