O wielkiej i małej miłości

Marta Woynarowska

publikacja 31.12.2015 12:31

Wchodząc do budynku można odnieść wrażenie, że oto jesteśmy w filharmonii.

O wielkiej i małej miłości Próba orkiestry Marta Woynarowska /Foto Gość

Z jednej sali dobiegają donośne dźwięki orkiestry symfonicznej, z innych chórzystów ćwiczących z podziałem na poszczególne głosy, a z najbardziej oddalonego pomieszczenia nieco odmienne od owego filharmonicznego charakteru głosy gitar elektrycznych. Okazuje się, że oto budynek Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki w Tarnobrzegu na kilka dni został zamieniony w centrum warsztatów muzycznych. Po raz piąty bowiem Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie Diecezji Sandomierskiej zorganizowała warsztaty, których zwieńczeniem będzie wielki koncert ewangelizacyjny w kościele pw. św. Barbary w Tarnobrzegu.

Tegorocznym zajęciom przyświeca hasło „O wielkiej i małej miłości miłosiernej”, będące bezpośrednim odniesieniem do obchodzonego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia. Dlatego w programie koncertu znalazły się pieśni odnoszące się do kultu Bożego Miłosierdzia, a także hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, przypominający o szybko zbliżającym się wielkim wydarzeniu, do którego przygotowuje nie tylko Kraków, ale cała Polska. – Ponieważ koncert ma charakter bożonarodzeniowy stąd przede wszystkim obecność kolęd – wyjaśnia Piotr Pałka, po raz kolejny kierujący warsztatami ceniony kompozytor, dyrygent. – Ponieważ zawsze staramy się wprowadzić coś nowego, dlatego kolędy, które wykonamy będą miały nowe aranżacje przygotowane przez znakomitego jazzmana, gitarzystę Sebastiana Iwanowicza. Nie zabraknie także całkowicie nowych utworów. Takim będzie skomponowana przeze mnie kolęda „Narodził się Jezus Chrystus nasz Bóg i Pan”. Ale nie chodzi nam tylko o prezentację nowości, przede wszystkim chcemy naszą pracą, śpiewem, graniem uwielbić Pana Boga.

Warsztaty prowadzone są z podziałem na poszczególne sekcje, które dopiero pod koniec połączą siły, by to co wypracują w ciągu kilku dni przyniosło oczekiwany efekt. – Śpiewamy razem z Klaudią w grupie altów, co jest znacznie trudniejsze niż w przypadku sopranów – zauważa Dominika Skura, która podobnie jak Klaudia Mierzwa uczestniczy w tarnobrzeskich warsztatach od samego początku. – Soprany wykonują właściwą linię melodyczną, my zaś tworzymy dopełnienie. Dlatego dobrze znane kolędy musimy uczyć się od nowa.

Obie dziewczyny od lat uczestniczą w letnich obozach organizowanych przez Ruch Światło-Życie. – Ponieważ bardzo nam odpowiadała atmosfera tych spotkań, kiedy tylko dowiedziałyśmy się, że organizowane są warsztaty w Tarnobrzegu postanowiły wziąć w nich udział, traktując je jako dopełnienie formacji. – Letnie obozy to przede wszystkim czas skupienia, modlitwy, zaś bożonarodzeniowe warsztaty to możliwość radosnego wyśpiewania Panu Bogu, tego co nam w duszy gra. Są również okazją spotkania ludzi poznanych podczas wakacji – dodaje Klaudia Mierzwa. – Poza tym cieszy nas fakt, że możemy wspólnie stworzyć coś pięknego i podzielić się tym z innymi.

Duża odpowiedzialność spoczywa na barkach wykonawców kształcących się muzycznie. – W tarnobrzeskich warsztatach kolędowych uczestniczę pierwszy raz, ale mam na swoim koncie szereg tego typu przedsięwzięć odbywających się w innych miastach – mówi Jacek Rzeźnik, gający w orkiestrze na waltorni, który przyjechał z Tuszowa Narodowego. – Ponieważ ukończyłem Szkołę Muzyczną II Stopnia w Mielcu w klasie waltorni, a muzyka jest moją pasją, stąd moja obecność w warsztatach. Poza tym brałem udział w koncercie towarzyszącym peregrynacji symboli ŚDM.

O wyborze waltorni, jak przyznaje sam muzyk, zadecydował wypadek, który zmusił go do rezygnacji ze skrzypiec, na których zaczynał swą edukację muzyczną. Ale nie żałuje, gdyż waltornia należy do rzadkich i wysoko cenionych instrumentów, zwłaszcza przez orkiestry symfoniczne. 

W warsztatach tradycyjnie już uczestniczą młodzi z diecezji sandomierskiej oraz z niekiedy odległych rejonów Polski. Muzycy, którzy przyjechali do Tarnobrzegu mają zapewnione zakwaterowanie w Ośrodku Formacyjnym „Golgota” działającym przy parafii św. Barbary.

Warsztaty tradycyjnie odbywają się pod kierunkiem Piotra Pałki, kompozytora utworów religijnych, w tym oratoriów, musicali, kompozycji chóralnych oraz Marii Pękały – współaranżerki hymnu ŚDM.  

– Bardzo lubię pracować z młodymi ludźmi zwłaszcza z grupą amatorów, w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, gdyż śpiewają całym sercem, w swoim przekazie są niezwykle autentyczni bez jakichkolwiek sztucznych póz. Nie mówiąc już o wielkiej radości jaka im towarzyszy i udziela się wszystkim dookoła. Dzięki temu ich śpiew brzmi jak prawdziwa modlitwa i uwielbienie Pana Boga – podkreśla Piotr Pałka. – Staramy się, by nasze koncerty nie były tylko występem, ale stawały się wspólną wraz z publicznością modlitwą ku czci Pana.

Koncert podsumowujący warsztaty odbędzie w niedzielę 3 stycznia o godz. 18.