Stalowa przy wigilijnym stole

ks. Tomasz Lis

publikacja 20.12.2015 22:23

Na placu Piłsudskiego kolędą "Gdy się Chrystus rodzi" wykonaną przez Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury rozpoczęto piątą już z kolei wigilię miejską. Harcerze przekazali Światełko Betlejemskie a mieszkańcy podzielili się opłatkiem.

Bp K. Nitkiewicz połamał się opłatekiem z mieszkańcami Bp K. Nitkiewicz połamał się opłatekiem z mieszkańcami
Miejski opłatek w Stalowej Woli
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Już od wczesnego popołudnia plac przed Miejskim Domem Kultury zapełniał się mieszkańcami. Przybywały całe rodziny z dziećmi, harcerze, uczniowie szkół wraz z wychowawcami oraz grupy z poszczególnych parafii. W tym roku po raz pierwszy bożonarodzeniowe spotkanie mieszkańców miało tak uroczysty charakter.

Rozpoczęło je przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju przybyłemu na spotkanie biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi, przedstawicielom parlamentu, władzom powiatu i miasta oraz instytucjom i organizacjom społecznym.

Składając życzenia zebranym mieszkańcom biskup powiedział, że przekazywanie sobie Betlejemskiego Światła Pokoju zobowiązuje do obdarowywania się nawzajem, tym co jest najpiękniejsze i najlepsze.

Otrzymując światełko pokoju Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta, życzył mieszkańcom, aby zagościło ono w blokach, na podwórkach, w rodzinach i wśród instytucji i firm, aby wszyscy wybaczyli sobie nieporozumienia, złe chwile, które w ciągu roku się pojawiły i byli gotowi podać sobie ręce i wspólnie świętować. 

Następnie biskup K. Nitkiewicz poświęcił opłatki, którymi zebrani na palcu dzielili się składając sobie świąteczne życzenia.

Tegoroczna miejska wigilia miała niezwykle świąteczna atmosferę. Na placu przed MDK stanęła szopka, którą otoczyła grupa dzieci przebranych za aniołki i śpiewających kolędy. Uwagę przybyłych mieszkańców zwróciła pokaźna choinka, na której światełka zapaliła Amelia Siembieda, uczennica III klasy Szkoły Podstawowej nr 12, zwyciężczyni konkursu "Co miasto Stalowa Wola powinno otrzymać w prezencie od św. Mikołaja?". Amelia poprosiła św. Mikołaja o huśtawkę dla niepełnosprawnych dzieci, jeżdżących na wózku inwalidzkim. Jak poinformował prezydent miasta prezent od św. Mikołaja zostanie realizowany w najbliższym czasie a huśtawka zostanie zamontowana w Parku Miejskim.

Po życzeniach mieszkańcy wspólnie zasiedli do stołu wigilijnego nakrytego białym obrusem siadając na siedziskach z siana.

Podczas trwania wspólnego spotkania wigilijnego zbierano artykuły spożywcze dla najuboższych.