Mikołajowa inwazja mocy

Marta Woynarowska

publikacja 06.12.2015 18:27

Dla Mikołaja Derenia to, co się wydarzyło, było całkowitym zaskoczeniem. Nieoczekiwanie bowiem został wywołany na scenę. A powód był nie byle jaki.

Mikołajowa inwazja mocy Słodkości od tarnobrzeskich Mikołajów Marta Woynarowska /Foto Gość

Oto bowiem dzisiaj przypadało podwójne święto – jego urodziny i imieniny. Tym sposobem chłopiec otrzymał niespodziewany prezent od Mikołaja, w którego wcielił się Sławomir Partyka, radny tarnobrzeski, pedagog w Zespole Szkół Społecznych im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.

Świadkami zaś wydarzenia był tłum tarnobrzeżan małych i dużych, których na plac Bartosza Głowackiego ściągnęła już XII Parada Mikołajów.

Tradycyjnie, jak od wielu lat, przyjazd mikołajowego orszaku, poprzedziły gry, konkursy i zabawy, do których zachęcały członkinie Klubu Fitneska. Były także śpiewy, sprawdzanie znajomości tekstów tradycyjnych polskich kolęd, a także rozgrzewające śnieżynkowe tańce.

Kulminacyjnym punktem zabawy był wjazd wszelkich pojazdów, którymi przyjechało setki Mikołajów. Wcześniej na swych podwodach – bryczkach, motocyklach, starych, już prawie zabytkowych autach, samochodach strażackich, a także konno, zawitali do wszystkich niemal tarnobrzeskich osiedli. Na moment pojawienia się Mikołajów z niecierpliwością oczekiwali najmłodsi, oznaczało to bowiem, że niebawem doczekają się słodkich łakoci. Ale by otrzymać od Mikołaja czekoladę należało przekazać udekorowaną przez siebie styropianową bombkę choinkową. Kule pod przyszłe bombki były rozdawane w szkołach i przedszkolach. Zebrane ozdoby będą wystawione na licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na realizację programu Sokrates.

Rozdawanie słodkości poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą bombkę choinkową przygotowana przez przedszkola i szkoły. Okazało się, że wśród najmłodszych najpiękniejszą bańkę wykonało Przedszkole nr 12, zaś w kategorii podstawówek Szkoła Podstawowa nr 10. W nagrodę obie placówki otrzymały cenne prezenty – drukarki.

Prezentów nie brakowało także na balu u Mikołaja, który odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Na zabawę z Mikołajem wraz z rodzicami przyszło wielu młodziutkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Zanim jednak pojawiły się prezenty dzieci uczestniczyły w grach, a następnie tańcach z Mikołajem. Każdy jednak z niecierpliwością i pewnym niepokojem oczekiwał na rozdawanie prezentów. Niepokój był zwłaszcza wśród tych, którzy z grzecznością mieli w mijającym roku pewne problemy. Mikołaj jednak okazał się wspaniałomyślny i każde dziecko otrzymało podarek, czasem tak ciężki, że rodzice musieli pomagać nieść.

Spotkaniu z Mikołajem towarzyszyło rozstrzygnięcie pierwszego konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną. – Oprócz kryterium artystycznego, kierowaliśmy się w wyborze również treścią obrazu. Preferując przede wszystkim tradycyjne przedstawienia związane ze świętami Bożego Narodzenia, typu: stajenka, Święta Rodzina, Trzej Królowie – wyjaśniał przewodniczący jury Grzegorz Gerba, artysta - plastyk.