Trzy razy miłosierdzie

Andrzej Capiga

publikacja 05.12.2015 14:45

Ponad 50 członków Akcja Katolickiej diecezji sandomierskiej spotkało się w Rudniku nad Sanem.

Dzień skupienia Dzień skupienia
Jego uczestników odwiedził sam św. Mikołaj
Andrzej Capiga /Foto Gość

Ich Adwentowy Dzień Skupienia w kościele pw. Trójcy Świętej rozpoczął się Różańcem, który poprowadzili członkowie AK z Jeżowego. 

Potem była Eucharystia, której przewodniczył diecezjalny asystent AK ks. Artur Barański. Słowo Boże wygłosił ks. dr Marek Kumor.

- Któż z nas nie potrzebuje Bożego miłosierdzia. A jest ono bezgraniczne o czym można wyczytać w samym tylko Nowym Testamencie. Dzisiejszy świat jest niego spragniony, bo ono daje nam nadzieję. Dlatego naszym zadanie jest mówić o wielkim miłosierdziu Boga do człowieka oraz podjąć dzieło ewangelizacji - apelował ks. Marek Kumor.

On też poprowadził trzy konferencje, wszystkie poświęcone Bożemu miłosierdziu w związku z ogłoszonym przez papieża Rokiem Miłosierdzia. Każda nosiła inną nazwę: Miłosierdzie Boga, Miłosierdzie chrześcijanina i Miłosierdzie w ludzkim życiu. 

Pierwsza zakończyła się krótką modlitwą o rozpoczęcie beatyfikacji 23 księży zamordowanych w Katyniu, w tym ks. mjra Bronisława Szweda urodzonego w Rudniku nad Sanem.

Dzień skupienia   Dzień skupienia
Jego zasadniczym elementem była Eucharystia
Andrzej Capiga /Foto Gość
Aleksandra Janas, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i członek AK z parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, z kolei wygłosiła prelekcję na temat prof. Stanisława Tarnowskiego.

- Był znakomitym oratorem i interpretatorem dzieł polskiej literatury. Przepojony był wiarą i głęboko moralną postawą. Był przy tym maleńki wzrostem - 150 cm, ale wielki duchem. Przez przypadek trafił do więzienia. Tam z nudów haftował ornaty i dziergał dywaniki o czym pisze w „Dzikowskie Kronice Domowej”. Poprzez ożenek z Branicką stał się właścicielem Rudnika - wyjawiła Aleksandra Janas.

Adwentowy Dzień Skupienia Akacji Katolickiej diecezji sandomierskiej zakończyło zwiedzanie Muzeum Wikliniarstwa oraz sali muzealnej rudnickiej parafii, po której oprowadzał proboszcz Waldemar Farion oraz program słowno-muzyczny. Uczestników odwiedził też Święty Mikołaj, który częstował słodyczami.

Dzień skupienia   Dzień skupienia
Przybyło nań ponad 50 osób
Andrzej Capiga /Foto Gość
W sandomierskie diecezji działa 40 oddziałów Akcji Katolickiej, w których skupionych jest ponad 500 osób.

Do jednych z najprężniej działających należą oddziały we Włostowie, Klimontowie, Stalowej Woli oraz Rudniku nad Sanem. Ostatnio powstał nowy w Ćmielowie.

- Zadaniem Akcji Katolickiej jest działać na rzecz poszczególnych parafii i całej diecezji. By to działanie było owocne, potrzebne są dni skupienia, które organizujemy dwa razy w roku: przed Bożym Narodzeniem i podczas Wielkiego Postu. Tematycznie są one związane z rokiem, który akurat przeżywamy. Za każdym razem odbywają się w innym miejscu. Dzięki temu poznajemy bliżej  poszczególne  oddziały diecezji - powiedział ks. Artur Barański.