Przypomina o świętości ludzkiego życia

ks. Tomasz Lis

publikacja 02.11.2015 15:53

Idea budowy Grobu Dziecka Utraconego powstała z rozmów pomiędzy duszpasterzami, urzędnikami i lekarzami, a przede wszystkim z rodzicami, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami.

Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego
Cmentarz komunalny w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W dniu wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, podczas wspólnej modlitwy na cmentarzu komunalnym na os. Kruków, nową mogiłę poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz. - Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem miłości i sprawiedliwości wobec dzieci, które odeszły do Boga prosto z łona matki, zanim jeszcze się narodziły. Jak każdy człowiek, mają one prawo do miejsca w naszym sercu i do chrześcijańskiego pogrzebu. Dlatego modlimy się za nie i poświęcamy grób, w którym ich doczesne szczątki znajdą godny spoczynek. Niech rodzice i bliscy dzieci utraconych odzyskują tu pokój ducha oraz nadzieję na spotkanie z nimi w dniu zmartwychwstania. Niech to miejsce przypomina o świętości ludzkiego życia i potrzebie szacunku dla każdego człowieka - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Grób zaprojektował Szczepan Siudak, zaś wykonała go miejska firma komunalna.

- W każdym szpitalu obowiązuje ścisła rejestracja przypadków poronienia i porodu płodu martwego. Każdy z nich jest analizowany z punktu widzenia medycznego oraz bardzo często robiona jest sekcja zwłok. W naszym szpitalu, w momencie zakończenia procedur ściśle medycznych, rodzice mogą odebrać zwłoki dziecka. Jako służba zdrowia rozumiemy potrzebę pożegnania i pochowania kogoś najbliższego. Dopiero jeżeli do pewnego czasu rodzina nie zgłosi się po zwłoki, szpital wraz z Urzędem Miasta podejmują decyzję o pochowaniu zwłok z całym szacunkiem w specjalnym zbiorowym grobie. Oprócz tego wypisujemy do Urzędu Stanu Cywilnego kartę z informacją o urodzeniu płodu martwego - wyjaśniał dr n. med. Marek Jawornik, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Sandomierzu.

Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego   Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego
Cmentarz komunalny w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego   Poświęcenie Grobu Dziecka Utraconego
Cmentarz komunalny w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość