Nie chcą być wykluczeni

ks. Tomasz Lis

publikacja 08.10.2015 10:55

Ponad 20 osób autystycznych bierze udział w zajęciach wspomagających ich umiejętności społeczne, indywidualne i zawodowe. Równocześnie prowadzone jest wsparcie psychologiczne dla ich opiekunów.

Zajęcia dla osób z autyzmem Zajęcia dla osób z autyzmem
Ośrodek Caritas
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Uczestnikami zajęć są osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające zdiagnozowany autyzm oraz znacznie ograniczoną samodzielność - informuje Karolina Łętowska, odpowiedzialna za realizację projektu. Osoby, które zgłosiły się do udziału w zajęciach brały już udział w treningu umiejętności społecznych. Odbywały się one w trzech grupach wyodrębnionych ze względu na poziom umiejętności społeczno-zawodowych.

Uczestnicy doskonali umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie, nawiązywania relacji oraz starali się poznać swoje indywidualne umiejętności zawodowe. - Głównym celem treningu jest rozwijanie umiejętności współdziałania z innymi oraz integracja grupy. Prowokowaliśmy sytuacje do nawiązania spontanicznego kontaktu i współpracy miedzy uczestnikami. Podczas treningu wypracowano także metody radzenie sobie z emocjami, stresem, lękiem - dodaje K. Łętowska.

Poza pracą w grupach osoby te mają zapewnioną pomoc psychologa. Wsparcie udzielane jest w formie indywidualnych zajęć dla każdej osoby z niepełnosprawnością oraz jego opiekuna. Jednak czymś nowym w pracy z osobami autystycznymi wprowadzonym podczas tego projektu są zajęcia z doradztwa zawodowego. - Efektem doradztwa zawodowego ma być wypracowanie dla każdego z uczestników tzw. indywidualnego planu działania, określającego jego możliwą drogę zawodową - dodaje K. Łętowska.

Aby rozwijać umiejętności tych osób rozpoczęto prowadzenie czterech rodzajów warsztatów praktycznych: z wikliniarstwa, z przetwórstwa owoców i warzyw oraz kulinarne, z krawiectwa i z dekoratorstwa. Zajęcia te odbywają się w specjalnych ośrodkach w Sandomierzu i Bojanowie.

- Głównym celem podejmowanych spotkań w ramach „Linii wsparcia” jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych z autyzmem oraz zwiększenie ich szans na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz pracę zawodową. Chcemy, aby czuli się zaakceptowani a nie wykluczani - podsumowuje prowadząca projekt.