Strażacy w miniaturze

ks. Tomasz Lis

publikacja 01.10.2015 00:09

Zabytkowe wozy strażackie, stare i nowoczesne urządzenia pożarnicze i historyczne zdjęcia sprzed 115 lat - to wszystko można zobaczyć na nietypowej wystawie strażacko-historyczej w ostrowieckim muzeum.

Diorama akcji strażackiej Diorama akcji strażackiej
Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim
ks. Tomasz Lis

Warto poświęcić trochę czasu, aby zajrzeć do podziemi Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie zorganizowano wystawę czasową „Straż Pożarna w miniaturze z kolekcji Pawła Gawrona”. Tę wystawę warto polecić szczególnie małym, starszym i całkiem dojrzałym chłopcom, którzy marzyli czy nadal marzą, aby zostać strażakiem.

- Gdy byłem w pierwszej lub drugiej klasie szkoły podstawowej, jedną z pierwszych książek, jaką przeczytałem, była lektura „Jak Wojtek został strażakiem”. Ona tak rozbudziła moje marzenia, że cały czas chciałem nim zostać. Życie potoczyło się niestety inaczej i nie było mi dane wyjeżdżać do pożarów i biec ludziom na ratunek, jak robił to książkowy Wojtek. Na tej wystawie, gdzie trafiłem z moimi synami, wspomnienia odżyły. Chłopcy są zafascynowani modelami i sprzętem strażackim. Nie ukrywam, że ja też - opowiada pan Krzysztof.

Na wystawie prezentowanej w Ostrowcu Świętokrzyskim można oglądać około 80 modeli samochodów strażackich od najstarszych do współczesnych oraz dioramy przedstawiające akcje strażackie. Pochodzą one ze zbiorów Pawła Gawrona kolekcjonera i modelarza z Kielc. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim udostępniła na wystawie liczne fotografie archiwalne, pamiątki, dyplomy, syreny mechaniczne i pneumatyczne oraz zabytkowe hełmy.

Wystawę urozmaicają warsztaty plastyczne i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych nawiązujące do obszernej tematyki strażackiej. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy, inspirując się wystawą, mogą własnoręcznie pomalować drewniany model wozu strażackiego. Podczas spotkań dla najmłodszych w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, dlaczego Wojtek chciał zostać strażakiem, czytając książkę Czesława Janczarskiego. Patronat nad wystawą, z okazji 115. rocznicy utworzenia straży pożarnej w Ostrowcu, objęła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kustoszem i pomysłodawcą ekspozycji jest pani Barbara Dzioba, która zgromadziła wiele przydatnych informacji o historii pożarnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz rozwoju techniki i sprzętu pożarniczego.

Wystawę można zwiedzać do końca roku w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.