Ćwierćwiecze współpracy

ks. Tomasz Lis

publikacja 12.09.2015 15:30

W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z 25-leciem podpisania Aktu Partnerstwa Miast. Była to pierwsza umowa partnerska naszego miasta.

Burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast Burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast
Jubileusz partnerskiej współpracy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Współpraca między miastami rozpoczęła się na początku lat 90. ubiegłego wieku wraz ze wznowieniem działalności władzy samorządowej.

W kolejnych latach Sandomierz podpisał umowy partnerskie z Newark-on-Trent w Anglii, Ostrogą na Ukrainie i Volterrą we Włoszech.

Na obchody ćwierćwiecza wzajemnej współpracy do Sandomierza przybyli przedstawiciele władz tych ośrodków, aby podsumować dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia oraz wypracować kierunki działania i dalszej współpracy.

Główne spotkanie rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Witając przedstawicieli miast partnerskich w sandomierskiej katedrze, biskup przypomniał, że miejsce to odgrywa od wieków niezwykle ważną rolę w duchowym, społecznym i kulturalnym życiu miasta oraz regionu.

- W czasie wojen i najazdów świątynia ta stawała się miejscem schronienia dla różnych ludzi, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, czy poglądów. Dzisiaj Europa i każdy z nas stoi przed nowymi wyzwaniami. Widzimy przybywające do Europy tysiące uchodźców i umęczenie bratniej Ukrainy konfliktem, jaki dotknął jej ziemie. Nie możemy i nie chcemy być bierni. Europejczycy powinni być ze sobą solidarni, bo tak nakazuje nam Ewangelia, która ukształtowała chrześcijańskie oblicze naszego kontynentu. Nam nie trzeba niczego narzucać. Pragniemy dawać świadectwo, które ma na imię miłosierdzie. Wspierajmy się nawzajem, dzielmy się doświadczeniami, niech spotkanie w Sandomierzu zaowocuje konkretnymi działaniami, które przyczynią się do budowy nowego, lepszego świata - mówił biskup K. Nitkiewicz.

Podczas homilii ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny, przypomniał efekty dotychczasowej współpracy i zachęcił do podejmowania nowych wyzwań. - Ta Eucharystia jest podziękowaniem Panu Bogu za dobre owoce, jakich mogliśmy i możemy doświadczać na tej przestrzeni lat. Zarazem powierzajmy Mu dalszą współpracę z miastami partnerskimi i prośmy o dar mądrości jego Ducha, byśmy umieli dobrze planować i żeby nie brakło siły do realizacji podjętych zadań - mówił kaznodzieja. Dalsza cześć spotkania odbyła się w Zamku Sandomierskim gdzie omawiano wyniki dotychczasowych wspólnie podejmowanych inicjatyw i przedsięwzięć.

Kilka lat temu przedstawiciele dwóch miast wspólnie posadzili sadzonki winorośli w winnicy prowadzonej przy kościele św. Jakuba przez Ojców Dominikanów. Otwarto wtedy także Aleję Emmendingen w Parku Piszczele, gdzie zamontowano rekreacyjną ławeczkę, przywiezioną przez niemiecką delegację. I tym razem goście z Niemiec przywieźli do sandomierskiej winnicy nowe odmiany winorośli.

Nadburmistrz Emmendingen Stefan Schlatterer podkreślił, że od początku współpraca miast jest  wielopłaszczyznowa, opiera się  na kontaktach m.in. sportowców,  artystów, przedsiębiorców i nauczycieli, a centrum zainteresowań stanowi wymiana młodzieży.

Według Marka Bronkowskiego, Burmistrza Sandomierza, współpraca z Emmendingen jest rozwojowa, przyszłościowa i cenna dla mieszkańców. - Trzeba przyznać, że te dwadzieścia pięć lat współpracy było czasem wielu doświadczeń, które sprawdziły oba miasta we wzajemnych relacjach. To partnerstwo to wartość, która przenosi się na wiele dziedzin życia naszych społeczeństw, na instytucje i poszczególne osoby - podkreślał burmistrz Sandomierza.

Na szczególne uznanie zasługuje współpraca z Niemieckim Czerwonym Krzyżem - DRK - Deutsches Rotes Kreuz, który systematycznie wspomaga sandomierskie instytucje zdrowotne i opiekuńcze. Kilka lat temu szpital powiatowy otrzymał wyposażeniem medycznym, dofinansowano zakup mamografu, a miejscowy Dom Pomocy Społecznej dzięki pomocy DRK uzyskał min: sprzęt medyczny i wyposażenie kuchni.  W czasie wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. uczestnikiem celebry na Rybitwach był ówczesny nadburmistrz Emmendingen Ulrich Niemann, Honorowy Obywatel Miasta Sandomierza. W czasie powodzi w roku 2001 i w 2010 r. władze i wolontariusze z Emmendingen udzielili poszkodowanym mieszkańcom znaczącej pomocy technicznej i finansowej w walce z żywiołem.

Wspólna Msza św. w katedrze   Wspólna Msza św. w katedrze
Jubileusz partnerskiej współpracy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Przemarsz na Zamek Sandomierski   Przemarsz na Zamek Sandomierski
Jubileusz partnerskiej współpracy
ks. Tomasz Lis /Foto Gość