Dusza i ciało

Andrzej Capiga

publikacja 15.08.2015 18:45

200 - lecie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie.

Wokół jubilatki Wokół jubilatki
Procesję poprowadził bp Krzysztof Nitkiewicz
Andrzej Capiga /Foto Gość

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz w towarzystwie proboszcza ks. Bogdana Piekuta i dziekana raniżowskiego dekanatu ks. Romana Dyląga. - Wniebowzięcie Matki Bożej z duszą i ciałem ukazuje prawdę o człowieku, o jego powołaniu. To powołanie do wiecznego królowania z Bogiem realizuje się na płaszczyźnie duchowej i materialnej, cielesnej. Dzisiejsze czasy akcentują szczególnie ten drugi aspekt ludzkiego życia. Zmiany na lepsze postępują jednak bardzo powoli natomiast wsparcie udzielane najbardziej potrzebującym, skądinąd daleko niewystarczające, wymieszane jest często z ideologią wymierzoną w sferę duchową człowieka. Przykładem tego jest presja wywierana na najuboższe kraje świata, które za cenę realizacji programów walki z głodem czy chorobami muszą zaakceptować praktyki niezgodne z prawem naturalnym oraz ich rodzimą tradycją. Również Polska doświadcza na arenie międzynarodowej różnych niezdrowych presji. To później znajduje swoje przełożenie w stanowionym prawie, które nie uwzględnia prawdy o człowieku, jaką objawia nam dzisiaj Maria przez swoje wniebowzięcie.Kościół jest świadomy jedności ciała i ducha, jaka istnieje w osobie ludzkiej. Pomimo różnorodnych trudności i słabości, wychodzi naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom człowieka. Rodzi nas do nowego życia Dziecka Bożego, towarzyszy nam na różnych etapach ziemskiej wędrówki, a u jego kresu oddaje nas Bogu. Świadkiem tej troski jest wasza wspaniała raniżowska świątynia i prowadzona przy niej działalność - podkreślił ordynariusz w słowie Bożym.

Po Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz wraz księżmi i wiernymi niosącymi dożynkowe wieńce przeszli w procesji wokół odnowionej na jubileusz świątyni. Wcześniej jeszcze poświęcił figurę Matki Bożej  - dar parafian z okazji 200 -lecia kościoła.

 W części artystycznej jubileuszu  wystąpiła orkiestra dęta z Komorowa oraz zespół Full Power Spirit . Jutro zaś planowana jest biesiada rodzinna. Na stadionie w Raniżowie zaprezentują się zespoły taneczne i śpiewacze, będą konkursy i zabawy dla dzieci oraz kiermasz rękodzieła, ziół oraz leczniczych nalewek ziołowych.