Maja w grafice

Marta Woynarowska

publikacja 27.07.2015 10:05

Wyobraźnia stalowowolskiego artysty jest nieograniczona, a inspiruje go niemal wszystko.

Maja w grafice Artysta z jedną ze swoich prac Marta Woynarowska /Foto Gość

– Goya malował Maję, więc i ja postanowiłem też stworzyć wizerunek Mai, tylko że… pszczółki – śmieje się Stanisław Świeca.

Jeżeli jest Maja, to naturalnie nie mogło zabraknąć również jej serdecznego przyjaciela Gucia.

Na retrospektywnej, jubileuszowej wystawie prac stalowowolskiego artysty Stanisława Świecy w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli prezentowanych jest kilkadziesiąt jego dzieł, przede wszystkim grafiki. Na ekspozycji znalazły się ryciny i rysunki powstałe na przestrzeni 40 lat jego pracy twórczej. – Jeśli chodzi o grafiki, są to przede wszystkim gipsoryty oraz linoryty, od których zaczynałem swoją przygodę z ta niełatwą sztuką – mówi Stanisław Świeca. – To jednak gipsoryt najbardziej przypadł mi do serca, choć wymaga wiele pracy, zwłaszcza gipsoryt kolorowy. Z powstałych gipsowych matryc odbijam parę, czasem kilka odbitek, więcej ze względów technicznych nie można. Stąd każda grafika jest autorska.

Stanisław Świeca pochodzi z Zarzecza koło Niska. Ze Stalową Wolą związał się na dobre w początkach lat 70., kiedy po uzyskaniu dyplomu w pracowni prof. Zbigniewa Chudzikiewicza na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, podjął pracę w hucie. Na stanowisku plastyka specjalisty do spraw wzornictwa przemysłowego dotrwał, jak sam podkreśla, do roku 1980. Dojrzał wówczas do decyzji oddania się tylko pracy twórczej, zwłaszcza, że miał już na swoim koncie pierwsze sukcesy w dziedzinie grafiki. Następne lata przynosiły kolejne nagrody, zarówno krajowe, jak zagraniczne, w tym na 21 Mini Print Internacional de Cadaques w Hiszpanii.

Ma na swoim koncie ok. 20 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jego unikatowe gipsoryty wzbogacają kolekcje muzeów i galerii w Polsce oraz zagranicą, w tym Taller Galeria Fort w Hiszpanii, Mc Cormack Galery w USA, Metskim Kulturnim Stredisku w Gelnicy na Słowacji.       

Wystawa Stanisława Świecy jest udostępniona do końca sierpnia. Na jej finisaż muzeum przygotowało dla dzieci i młodzieży warsztaty graficzne, które poprowadzi sam mistrz. Zapisy będą prowadzone od 4 sierpnia pod numerem telefonu 15 844 85 56 wew. 15. Liczba miejsc ograniczona.