Mierzyli siły na zamiary

Marta Woynarowska

publikacja 27.06.2015 15:04

Na stadionie lekkoatletycznym w Baranowie Sandomierskim odbyła się Olimpiada Seniorów 60+.

Mierzyli siły na zamiary Start w konkurencji nordic walking Marta Woynarowska /Foto Gość

Na start zgłosiło się siedem drużyn: Uniwersytety Trzeciego Wieku w Gorzycach, Nowej Dębie oraz Tarnobrzegu, Klub Wiosny i Jesieni w Woli Baranowskiej i Tarnowskiej Woli, przedstawiciele seniorów z Baranowa Sandomierskiego, z gminy Bojanów oraz z Suchorzowa. Uczestnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych.

Jako pierwsi wystartowali zawodnicy w nordic walking, którzy mieli do pokonania 3-kilometrową trasę (meta znajdowała się na stadionie). W czasie, gdy część uczestników maszerowała z kijkami, na murawie odbyły się rozgrzewki i ostatnie poprawki w technice rzutów piłką lekarską, rzutów do kosza oraz rzutów do celu. Zawzięcie również ćwiczono strzały do bramki. Panie musiały troszkę skorygować technikę, by - zamiast czubkiem buta - kopać piłkę wewnętrzną stroną stopy. Panowie natomiast czuli się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Każdemu możliwość pokopania piłki odjęła po kilkanaście lat.

Drużyny natomiast rywalizowały w sztafetach oraz bardzo lubianej i widowiskowej konkurencji, jaką jest przeciąganie liny.

Dla publiczności oraz zawodników oczekujących na start lub już będących po nim przedstawiciele Stowarzyszenia "Wsparcie" z Nowej Dęby – Joanna Sadecka-Kurnik oraz Marcin Kurnik – przygotowali wielką grę planszową.

– Pomysł narodził się podczas spotkania kilku stowarzyszeń z naszego regionu: "Wsparcie" z Nowej Dęby, "Kuźnia" z Kolbuszowej, Automobil Klub z Tarnowskiej Woli oraz Komitetu Miast Bliźniaczych z Nowej Dęby – wyjaśniał M. Kurnik. – Stwierdziliśmy, że dobrze byłoby przygotować wspólny projekt wiążący nasze organizacje, który dotyczyłby regionu. A że wszyscy mieszkamy na obszarze lasowiackim, toteż wpadliśmy na pomysł opracowania wielkiej gry planszowej dotyczącej historii i obyczajów Lasowiaków. Pola, po których przesuwają się zawodnicy, liczą 1 x 1 m, również kostka do gry jest słusznych rozmiarów. Uczestnicy w trakcie zabawy muszą wykonywać różne zadania, odpowiadać na często podchwytliwe pytania.

– Gra była bardzo przyjemna, zabawna, wiele rzeczy trzeba było sobie przypomnieć. Miałam problem tylko z odpowiedzią na jedno pytanie, ale w sukurs przyszły mi inne zawodniczki – śmiała się zwyciężczyni pierwszej edycji pani Joanna, reprezentująca UTW w Nowej Dębie.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni pucharami i wielkimi brawami publiczności. Z aplauzem seniorów spotkał się występ Zespołu Tańca Sportowego "Korona", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie.

– Powołani jesteśmy, by działać na rzecz społeczeństwa i po dzisiejszej imprezie widać, zwłaszcza gdy popatrzy się na liczbę osób, które przybyły do Baranowa Sandomierskiego, że nasze pomysły, propozycje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom – podkreślił Piotr Pastuła, dyrektor biura Stowarzyszenia Lasowiacka Grupa Działania, organizatora Olimpiady Seniorów 60+.

Stowarzyszenie wsparły swoimi siłami Miejski Klub Sportowy Stal Nowa Dęba, Szkolny Klub Nordic Walking przy Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie, Stowarzyszenie "Wsparcie", Ochotnicza Straż Pożarna w Skopaniu oraz szkoły z Baranowa Sandomierskiego i Nowej Dęby.