Miliony w wodę

Andrzej Capiga

publikacja 24.06.2015 19:48

39 mln zł wydano w tym roku w gminach Zaleszany i Radomyśl nad Sanem na przeciwpowodziowe zabezpieczenia.

Będzie bezpieczniej Będzie bezpieczniej
Otwarto 7-kilometrowy prawy wał na Sanie
Andrzej Capiga /Foto Gość

Z tej sumy 22,3 mln zł to dopłata z unijnych funduszy przyznanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 2013.  Za tę kwotę na prawym i lewym brzegu Sanu, na długości ponad 12 km,  rozbudowano i zabezpieczono przeciwpowodziowe wały oraz wybudowano zbiornik retencyjny o pojemności 284 m. sześc. w Rzeczycy Długiej.  - W kilku następnych latach sumy wydawane na zabezpieczenie przeciwpowodziowe na Podkarpaciu będą jeszcze większe - zapewnił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Małgorzata Wajda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, dodała, że jest już zgoda Banku Światowego na inwestycję pt. „Wisła Etap 1”, która zapewni ochronę obszarów na odcinku od Koćmierzowa do Skalnej Góry w Tarnobrzegu.

- W 2016 r. zapowiada się wiele zmian w sposobie zarządzania powodziowym rynkiem. Konsultowane są strategiczne dokumenty dotyczące gospodarki wodnej, które mają zapobiegać, ochraniać, w tym prognozować powodzie i informować o zagrożeniu - dodał marszałek Ortyl podczas konferencji prasowej w Stalowej Woli.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN na 5 lipca br.