Wodna oferta na wakacje

ks. Tomasz Lis

publikacja 24.06.2015 09:54

Wakacje tuż tuż. Jedni wyjadą w góry, inni nad morze. A co dla tych co pozostaną w domach? Coraz więcej atrakcji wypoczynkowych każdy z nas może znaleźć w swoim regionie. Dziś przedstawiamy ofertę wypoczynku nad wodą.

Atracje wypoczynkowe Atracje wypoczynkowe
Sandomierski Bulwar wiślany
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Jeszcze do niedawna bardzo modne było wypoczywanie pod przysłowiową gruszą, kiedy całe rodziny zabierały koce oraz prowiant i wyruszały nad rzekę lub pobliski zalew wodny, by wspólnie spędzić wolne popołudnie. Wypoczynek nad wodą nie wyszedł z mody, ale my sami podnosimy standardy tego, gdzie i jak chcemy wypocząć. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom ośrodki sportowe i rekreacyjne przygotowują coraz bardziej wyszukane i bezpieczne rejony do wypoczynku nad wodą.

Wypoczynek nad Wisłą

Od kilku lat sandomierski Bulwar wiślany i przystań wodna, po gruntownym remoncie, tętnią życiem. Turyści przybywający do miasta mogą nie tylko zwiedzić jego piękne zabytki, ale także skorzystać w ciekawej oferty wypoczynku nad królową polskich rzek. – W okresie sezonu letniego można u nas popływać w zatoczce na rowerkach wodnych, charakterystycznych łabędziach i kaczorach. Miłośnicy kajaków mogą wyruszyć bezpośrednio na spływ głównym korytem rzeki Wisły, aby zwiedzić okolice miasta. Istnieje możliwość wypożyczenia także pontonów i ładzi wiosłowych. Niestety w samej Wiśle obowiązuje zakaz kąpieli, że względów bezpieczeństwa – poinformowała Marek Chruściel, kierownik ośrodka MOSiR-u na Bulwarze. Nad korzystającymi z tych uciech czuwa cały zespół wiślanych ratowników. – Każdy korzystający u nas ze sprzętu wodniackiego ma obowiązek używania kapoka. Niezależnie czy ktoś umie pływać czy też nie. Rowerkami wodnymi można popływać tylko po wewnętrznej zatoce, zaś kajakarze mogą udać się na samą Wisłę. Jeśli korzystający stosują się do naszych zaleceń i wskazówek, naprawdę mogą czuć się na wodzie bezpieczni – tłumaczy M. Chruściel. Całkiem niedawno powstała grupa Ratownictwo Wodne Sandomierz, która czuwa także mad bezpieczeństwem pływających po Wiśle.

Tegoroczna wakacyjna oferta na Bulwarze została poszerzona o organizowane dla dzieci, młodzieży i turystów „Turnusy na wodzie”. Zaplanowano kilkudniowe zajęcia „Wakacje z wiosłami”, „Wakacje pod żaglami”, „Wakacje motorowodne” i „Wakacje na nartach wodnych”. Ponad to mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z letnich basenów na terenie Centrum Rekreacji przy ulicy Portowej w prawobrzeżnej części miasta. Do dyspozycji będą mieli dwie niecki o różnej głębokości. Na terenie obiektu będą prysznice, przebieralnie, a także leżaki. Otwarcie kąpieliska odbędzie się w sobotę, 27 czerwca. Korzystanie z obiektu będzie płatne. Niewątpliwą atrakcją pobytu w Sandomierzu jest rejs statkiem po królowej polskich rzek. – Bardzo dużo turystów korzysta z naszych usług i chcąc zobaczyć piękną panoramę miasta z pokładu statków pasażerskich i posłuchać ciekawych opowieści kapitanów – mówi Paweł Prokop, kapitan żeglugi śródlądowej. Mówiąc o żeglowności Wisły podkreśla, że trzeba znać tę rzekę, gdzie i którędy płynąc. – Tutaj w Sandomierzu koryto jest uregulowane, więc nie ma problemu, jednak w innych rejonach rzeka zmienia ułożenie dna i niejednokrotnie może na zaskoczyć – dodaje. Kapitan zapewnia także, że każda jednostka pasażerska jest wpisana do Polskiego Rejestru Statków i spełnia wszelkie wymogi techniczne i bezpieczeństwa. – Nasi pasażerowie mogą czuć się bezpieczni. Jeśli tylko stosują się do zaleceń załogi, każdy rejs jest wielką przyjemnością – podkreśla.

Ostrowieckie atrakcje  

Zbiornik na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego Gutwinie jest oficjalnym miejscem przeznaczonym do kąpieli w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oficjalnie sezon rozpocznie w pierwszy weekend wakacji. Kąpielisko będzie strzeżone przez ratowników w dni powszednie w godzinach od 10 do 18, a w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11 do 19. - Sprzęt pływający jest już dostępny, z resztą czekamy na początek wakacji. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, otworzymy ośrodek w piątek, 26 czerwca. Jeśli nie, planujemy to zrobić wraz początkiem lipca - mówi Mariusz Rokita, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Upał sprawił, że pierwsi amatorzy kąpieli pojawili się na Gutwinie już w miniony weekend. Na razie jednak trzeba mieć świadomość, że wchodzimy do wody na własne ryzyko, a dodatkowo możemy być ukarani mandatem, jeśli na miejscu pojawi się straż miejska lub policja. Akwen nie jest jeszcze udostępniony, legalnie można korzystać z kajaków i rowerów wodnych. Wraz z początkiem wakacji, tak jak w ubiegłych latach pojawią się na Gutwinie dmuchane urządzenia pływające - bramki do piłki wodnej, boisko do wodnej piłki siatkowej, które cieszyły się powodzeniem.

Ochłody, podobnie jak w minionych sezonach, można szukać w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, gdzie kilka lat temu powstał sztuczny zalew Kamienne Oko z miejscem do biwakowania. Oprócz strzeżonego przez kadrę ratowniczą miejsca do kąpieli będzie można skorzystać ze zjeżdżalni. Zalew też nie jest jeszcze udostępniony, prawdopodobnie nastąpi to wraz z początkiem wakacji.

Miejscem kąpieli mieszkańców gminy Ćmielów jest zbiornik Topiołki. Nie jest on oficjalnym kąpieliskiem, co oznacza, że prawnie kąpiel w nim jest zabroniona. Mieszkańcy Ostrowca chętnie odwiedzają też inne kąpieliska. Lubią jeździć na Lubiankę i Piachy w Starachowicach, Brody Iłżeckie, zalewy Chańcza i Sielpia w powiecie kieleckim.

Nie tylko Chańcza  

Na mapie powiatu staszowskiego znajduje się kilka punktów, gdzie można bezpiecznie spędzić czas nad wodą. Chańcza to powstały na rzece Czarnej Staszowskiej zalew o powierzchni 470 ha. W okresie letnim jest to wspaniałe miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i surfingu, regat czy kajaków. W pobliżu zalewu znajdują się domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe. W sezonie plażowicze mogą korzystać z kilku plaż z wydzielonymi miejscami do kąpieli.

Zalew Buczyna leżący u podnóży Bogorii jest jednym z miejsc w powiecie staszowskim, gdzie w ciszy i pięknej okolicy będzie można spędzić letnie dni plażując lub pływając. Zalew Buczyna jest akwenem o powierzchni około 4 hektarów. Jego średnia głębokość wynosi prawie dwa metry. Teren wyznaczony do kąpieli znajduje się przy plaży, która ciągnie się przez około 150 metrów. Trzeba jednak jeszcze trochę poczekać, zanim legalnie i bezpiecznie wejdziemy do wody. Sezon oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 29 czerwca, wtedy także nad zalewem pojawią się ratownicy strzegący bezpieczeństwa kąpiących się. Kąpielisko będzie strzeżone od godziny 10 do 18. Bardzo dużo miłośników kąpieli w powiecie staszowskim jedzie nad jezioro Golejów. Drewniane pomosty wyznaczają na jeziorze cztery baseny o różnej głębokości. Na najmłodszych czekają dwa brodziki, natomiast dla umiejących pływać są dwa baseny. Tutaj sezon rozpocznie się w pierwszy dzień wakacji w sobotę, 27 czerwca, a nad bezpieczeństwem kąpiących będzie czuwało trzech ratowników. Kąpielisko będzie strzeżone od godziny 9 do 18.

Nieodkryty Janów

Janowskie puszcze to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie, który kusi nieskażoną przyrodą, a po pracy zachęca do relaksu i aktywnego wypoczynku. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie ze swoimi licznymi rezerwatami, obszarami bagiennymi, leśnymi rozlewiskami i stawami stanowi skarbiec posiadający niezmierzone zasoby do obcowania z duszą lasu. To teren dla przyrodniczych odkrywców i miłośników wodnego wypoczynku, gdzie atrakcją są także spływy kajakowe Bukową, dziką, ale całkowicie bezpieczną rzeką. W sezonie letnim często odwiedzana jest piaszczysta plaża i janowski zalew. W tym roku planowana jest strzeżona plaża, gdzie będzie można bezpiecznie wypoczywać nad janowskim zalewem.

Posiarkowe jezioro

Jeszcze kilka lat temu wyrobisko po kopalni odkrywkowej siarki obok Tarnobrzega straszyło swoim księżycowym krajobrazem. Przez kilka lat dokładano starań, aby zrekultywować zniszczone tereny i oddać je do ponownego użytku. Powstały podczas wydobycia siarki olbrzymi dół, odpowiednio zabezpieczono i utworzono olbrzymie Jezioro Tarnobrzeskie o powierzchni lustra wody 455 ha, i maksymalnej głębokość 40 metrów. Od kilku lat jest to wymarzone miejsce wypoczynku i uprawiania wodnych sportów. Dla miłośników opalania oferuje ponad dwa kilometry plaży połączonej z bezpiecznymi kąpieliskami. Bezpieczne kąpieliska powstały podczas kształtowania linii brzegowej, na której utworzono tzw. wypłycenia, bezpośrednio przy plażach dla kąpiących. Jezioro Tarnobrzeskie to także raj dla żeglarzy. Działający Jacht Klub Kotwica oferuje sprzęt do pływania oraz udostępnia nabrzeże do slipowania własnych żaglówek. Ponad to każdy chętny może ukończyć tam kurs żeglarski i sternika. Niewątpliwą atrakcją jest także baza płetwonurkowa, skąd można wyruszyć na poznawanie podwodnego świata. Kilka lat temu reaktywowano także sekcję kajakową, która chce nawiązać do złotych czasów tarnobrzeskiego kajakarstwa sprzed ponad trzydziestu lat, kiedy to Tarnobrzeg miał nawet swoich olimpijczyków. Niemożna również zapominać o tragicznych i niebezpiecznych chwilach, kiedy to nad jeziorem przeszła gwałtowna burza, na wzór szkwału, która powywracał kilka łódek i potrzebne były interwencje, które na szczęście zakończyły się pomyślnie.