Wysyp talentów

Andrzej Capiga

publikacja 21.06.2015 10:16

Trzy nagrody i dwa wyróżnienia w kategorii dziennikarskiej oraz literackiej wywalczyli uczniowie z LO z Jeżowego.

Laureatki z Jeżowego Laureatki z Jeżowego
Dziewczęta dumnie prezentują swoje dyplomy
Ryszard Mścisz

A stało się to podczas  XVI Regionalnego Konkursu Dziennikarzy Młodzieżowych i Twórców, który odbył się w Osiedlowym Domu Kultury „Karton” w Rzeszowie. II nagrodę za wywiad ze starostą niżańskim Robertem Bednarzem otrzymała Gabriela Pikor z klasy II LO, III nagrodę za opowiadanie „Niezapomniany czas” przyznano Ewelinie Błądek – tegorocznej maturzystce.

Główną nagrodę za opowiadanie fantasy „Świeży Gramin. Prolog” otrzymała Agnieszka Peszt z II LO.

Wyróżnienie za tekst publicystyczny przypadło Sabinie Przybysz z II LO, zaś pierwszoklasistkę Magdalenę Sobieszek nagrodzono za „Dziennik Maj(k)owy”.

- Kolejne laury dla licealistów z Jeżowego potwierdzają wysoki poziom ich twórczych dokonań i pracy z utalentowaną młodzieżą w tej szkole. Dla Agnieszki Peszt był to kolejny laur, albowiem już w roku ubiegłym - jako pierwszoklasistka - zdobyła w tym konkursie III nagrodę. Tym razem jako autorka pisząca w konwencji science fiction (fantasy) zdobyła główną nagrodę. Zamieszczony w ostatniej gazetce szkolnej (nr 78) wywiad Gabrieli Pikor ze starostą Robertem Bednarzem, wcześniej został wysłany na konkurs w „Kartonie” i przyniósł autorce drugą nagrodę w tej kategorii dziennikarskiej. Wyróżnienie dziennikarskie przypadło zaś Sabinie Przybysz, która od niedawna współpracuje z gazetką „Post Scriptum” i zamieszcza w niej swoje teksty. Ewelina Błądek, której jury przyznało III nagrodę za opowiadanie, odniosła sukces właściwie już po ukończeniu szkoły. Także od niedawna współpracuje z gazetką szkolną Magdalena Sobieszek, uczennica I LO. I już zdołała odnieść sukces konkursowy - powiedział Ryszard Mścisz, zadowolony opiekun uzdolnionej jeżowskiej młodzieży, polonista.

Prowadzący uroczystość finałową (zarazem juror) Jerzy Nawrocki oraz kierujący „Kartonem” Józef Tadla podkreślili wysoki poziom literackich dokonań młodych twórców i wraz z władzami Osiedla „Baranówka” i znanym dziennikarzem Szymonem Jakubowskim wręczyli nagrody i wyróżnienia dla najlepszych z nich.

Nad kolejną edycją konkursu organizowanego w OKK „Karton” medialny objęła redakcja miesięcznika „Nasz Dom - Rzeszów”, ponadto patronowała mu Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Baranówka”. W skład jury wchodzili twórcy z rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich: Jerzy Nawrocki, Adam Decowski i Janina Ataman-Gąsiewicz, oraz redaktor miesięcznika „Nasz Dom - Rzeszów” - Ryszard Zatorski. Przyznali oni wyróżnienia i nagrody w kategorii dziennikarskiej i literackiej dla najlepszych spośród 61 młodych twórców.