Dwóch wielkich Polaków

ks. Tomasz Lis

publikacja 08.06.2015 23:19

Zakończeniem sandomierskich obchodów Dni Jana Długosza była wizyta metropolity lwowskiego abp Mieczysława Mokrzyckiego w parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła. Następca ks. Jana Długosza na lwowskiej metropolii ofiarował parafii relikwie św. Jana Pawła II.

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II
Parafia świętopawelska w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Z inicjatywy i decyzji polskiego parlamentu obecnie obchodzimy w naszej ojczyźnie Rok Jana Długosza i Rok św. Jana Pawła II. To dwóch wielkich i wybitnych Polaków. Jan Długosz był mocno związany z naszym miastem i był także biskupem nominatem we Lwowie. Dziś przybywa do nas obecny metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki wraz z relikwiami św. Jana Pawła II. Jest to dla nas szczególny czas dziękczynienia oraz moment, w którym chcemy młodym naszym parafianom pokazać świetlane postaci, jako źródła inspiracji dla ich młodego życia – podkreślał ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii.

We wspólnej uroczystości wniesienia relikwii św. Jana Pawła II uczestniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele parafialnych ruchów i stowarzyszeń oraz młodzież gimnazjalna wraz z bliskimi. Młodzi podczas Mszy św. przyjęli sakrament bierzmowania.

Podczas homilii arcybiskup M. Mokrzycki wskazał na dwie postaci Jana Długosza i św. Jana Pawła II, które w swym życiu doskonale wykorzystały dane mi przez Boga talenty. Arcybiskup podzielił się także z zebranymi osobistym doświadczeniem bycia świadkiem codziennego świętego życia papieża Polaka. Na zakończenie Mszy św. młodzi, którzy otrzymali sakrament bierzmowania dziękując obecnym pasterzom Kościoła za obecność i posługę zapewnili o przyłożeniu wszelkich starań, aby kult świętego Jana Pawła II i przykład jego życia był ciągle żywy i rozwijany w ich parafii i życiu osobistym. Po wspólnej modlitwie wierni uczcili relikwie św. Jana Pawła II poprzez wspólną adorację i ucałowanie.