Dzieci Boga

Andrzej Capiga

publikacja 01.06.2015 21:51

V Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno - Religijnej odbył się w Potoczku.

Religijnie i patriotycznie Religijnie i patriotycznie
Na scenie uczniowie z PSP w Potoku Wielkim
Andrzej Capiga /Foto Gość

Wzięło w nim udział aż 21 placówek oświatowych, w tym wiele noszących imię Jana Pawła II. Konkurs przeprowadzono w Zespole Szkół w Potoczku, który imię Jana Pawła II uzyskał 1 czerwca 2008 r.

Konkurs rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz bp Krzysztof Nitkiewicz. Pasterz sandomierskiej diecezji, za co gorąco dziękowali organizatorzy konkursu, co roku sprawuje nad nim patronat i bierze w nim czynny udział. Razem z nim Mszę św. sprawowali księża modliborskiego dekanatu na czele z dziekanem ks. Stanisławem Piaseckim. – Przyjechaliście tutaj, żeby śpiewać na chwałę Bogu i sławić naszą ziemską Ojczyznę. Taka jest idea tego konkursu. Ona nas łączy i ma swój fundament w tym, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Doświadczamy tego szczególnie dzisiaj, w Dniu Dziecka.  Być dobrym człowiekiem, być ze sobą razem, wspierać się i znosić nawzajem różne słabości, to wielka rzecz. Życzę, aby panujący tu klimat towarzyszył wam każdego dnia na co dzień – mówił do młodych biskup K. Nitkiewicz.

Festiwalowy konkurs poprowadziły uczennice Alicja Skrzypek i Aleksandra Dysza.  Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: uczniowie klas  od 4 do 6 szkół podstawowych i gimnazjaliści.  Jako pierwsi zmagania na scenie rozpoczęli przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim. Ilona Such, Aleksandra Tracz i Julia Bielak wykonali dwie pieśni: Tak mówił papież oraz Pieśń sybiraków.

Fundatorami nagród, cennych książek o tematyce patriotycznej - religijnej,  byli przewodniczący Rady Gminy i burmistrz gminy Potok Wielki, proboszcz tej parafii i dyrektor Zespołu Szkół w Potoczku.