Wygrały paluszki

Andrzej Capiga

publikacja 31.05.2015 21:04

V Majówka Kulinarna odbyła się w Bielińcu.

Kulinarna majówka Kulinarna majówka
Jej uczestnicy mogli pokosztować regionalnych potraw
Andrzej Capiga /Foto Gość

Zgłosiło się 8 kół gospodyń i stowarzyszeń z trzech powiatów oraz dwóch województw. Konkurowały gospodynie z Bielińca, Lipin, Kopek, Kamionki, Sierakowa, Koziarni, Jaty, Krzeszowa i Nowego Kamienia. Jury któremu przewodniczyła Barbara Sibiga pierwsze miejsce przyznało paluszkom z kaszy jaglanej, przygotowananym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koziarni. Drugie i trzecie miejsca zajęły, odpowiednio, rolada z kurczaka z KGW Nowy Kamień i żurek przygotowany przez gospodynie z Bielińca. Zdaniem jury najlepsze nalewki przygotowały panie z Lipin (swojska miodówka), Kamionki Dolnej (nalewka imbirowa) i Kopek (żurawinowo - malinowa).

- Dziś obchodzimy pierwszy okrągły jubileusz. Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę, ale z roku na rok jest coraz kosztowniejsza. Gdyby nie dofinansowanie z zewnątrz, nie dalibyśmy radę jej zorganizować - przyznał Wacław Piędel, pomysłodawca imprezy. 

Obok kulinarnych stoik uwagę przybyłych na piknik przykuwały też płaskorzeźby wykonane z lipowego drewna przez Waldemara Zająca z Jeżowego, W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły podstawowej w Bielinach. Każde dziecko otrzymało od burmistrza Ulanowa Stanisława Garbacza kolorowy balonik i cukierki na Dzień Dziecka. Patronat honorowy nad piknikiem sprawował starosta niżański Robert Bednarz.