Z włoskim smakiem

ks. Tomasz Lis

publikacja 28.05.2015 18:16

Uczniowie zaprezentowali walory turystyczne, kulturalne oraz cały szereg ciekawostek o słonecznej Italii. Odbył się konkurs piosenki włoskiej oraz można było skosztować spaghetti alla bolognese.

Każdy mógł spróbować spaghetti Każdy mógł spróbować spaghetti
Dzień Kultury Włoskiej
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Od kilku lat w sandomierskim I Liceum Ogólnokształcącym prowadzone są lekcje języka włoskiego. Jednak nauka tego języka to nie wszystko, młodzi pod okiem nauczyciela, Calogero Scilanga, Włocha z Sycylii poznają kulturę, tradycje i oczywiście tajemnice włoskiej kuchni. – Jest to pierwszy taki otwarty dzień kultury włoskiej w naszej szkole. Razem z uczniami chcemy podzielić się bogactwem kultury włoskiej. Będzie koncert włoskich i polskich artystów oraz konkurs piosenki włoskiej w wykonaniu uczniów naszej szkoły – poinformował Calogero Scilanga.

Dzień Kultury Włoskiej rozpoczął Ugo Rufino, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył także bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił uczniów do poznawania języka i kultury włoskiej, podkreślając, że już niedługo młodzi będą mogli skonfrontować swoje umiejętności, gdyż do Sandomierza przybędzie duża grupa włoskiej młodzieży w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Następnie młodzi przedstawili prezentację multimedialną o Italii, z kilkoma piosenkami włoskimi wystąpił chór szkolny. Każdy mógł skosztować smakowitego spaghetti. Na zakończenie odbył się konkurs piosenki „Le canzoni italiane” w którym rywalizowało pięciu uczestników.

Organizatorzy mają nadzieję, że już za rok obchody będą miały bardziej okazałą formą i zakres.