Polska z Chaczaturianem

ks. Tomasz Lis

publikacja 15.05.2015 23:16

- W konkursie pianistycznym muzyki polsko-ormiańskiej wzięło udział 33 młodych muzyków, którzy zaprezentowali po jednym utworze kompozytorów polskiego i ormiańskiego. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie muzycznym i dzięki niemu nasi muzycy mogli lepiej poznać piękno muzyki ormiańskiej - podkreślała Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor ostrowieckiej szkoły muzycznej.

Laureaci konkursu pianistycznego Laureaci konkursu pianistycznego
Szkoła Muzyczna w Ostrowcu Świętokrzyskim
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Od wielu lat mieszkam i pracuję w Ostrowcu Świętokrzyskim, promuję kulturę i muzykę ormiańską wśród uczniów szkoły muzycznej, gdzie uczę gry na pianinie. Młodzi bardzo polubili tę muzykę i często organizujemy koncerty, aby pokazać zdolności naszej młodzieży oraz piękno kultury ormiańskiej. Zrodził się też pomysł na konkurs tej muzyki w naszej szkole - wyjaśnia Karine Owsepian, Ormianka, współorganizatorka konkursu. 

Młodzi artyści którzy na konkurs przyjechali z Kielc, Buska-Zdroju, Radomia i Końskich oraz miejscowi muzycy podczas przesłuchań zaprezentowali przed jury po dwa utwory pochodzące ze zbiorów polskich i ormiańskich kompozytorów.

Po przesłuchaniu jurorzy podkreślali duże umiejętności młodych artystów oraz duże zaangażowanie w przygotowanie utworów. Na główną galę konkursu przybyli goście: bp Krzysztof Nitkiewicz, Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii w Polsce, armeński wiceminister kultury, przedstawiciele sejmu i senatu, Jarosław Górczyński prezydent miasta Ostrowca, miejscowi samorządowcy, nauczyciele i wychowawcy młodych artystów i ich rodziny.

Biskup K. Nitkiewicz zauważył, że w ormiańskiej muzyce rozbrzmiewa chrześcijański duch narodu oraz tragiczne losy jego córek i synów. Ona uczy i wychowuje, jest modlitwą, wyrazem czci dla męczenników i zachętą do solidarności z tymi, którzy cierpią obecnie, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Dziękując za zorganizowanie konkursu ambasador Armenii podkreślał, że takie spotkania zbliżają dwa narody pod względem wzajemnego poznania kultury i historii.

Laureaci konkursu:

Grupa wiekowa I:

I miejsce – Joanna Gronkowska – PSM w Ostrowcu Świętokrzyskim

II miejsce – Michalina Ściwiarska - ZPSM Kielce

II miejsce – Paweł Kaleta - ZPSM Kielce

III miejsce – Ilona Karczewska - ZPSM Kielce

III miejsce – Aleksandra Wesołowska - PSM w Ostrowcu Świętokrzyskim

Grupa wiekowa II:

I miejsce – Emilia Bałaga - ZPSM Kielce

II miejsce – Kacper Kwaśniewski - ZPSM Kielce

II miejsce – Jagoda Wrzesień - ZPSM Radom

III miejsce – Zofia Sondej - ZPSM Kielce

III miejsce – Jan Woś - ZPSM Kielce

Grupa wiekowa III:

I miejsce – Piotr Chojnacki – ZPSM Kielce

II miejsce – Krzysztof Włodarczyk - ZPSM Radom

II miejsce – Ignacy Kozakiewicz - ZPSM Radom

III miejsce Aleksandra Włodarczyk - PSM Końskie

III miejsce – Olga Adamczyk - ZPSM Kielce