Czym skorupka...

Marta Woynarowska

publikacja 14.05.2015 17:04

Pracownicy tarnobrzeskich książnic odbyli prawdziwy maraton, organizując dla dzieci i młodzieży szereg spotkań i różnego rodzaju atrakcji, które odbywały się w ramach Tygodnia Bibliotek.

Czym skorupka... W Filii nr 1 odbył się konkurs recytatorski Marta Woynarowska /Foto Gość

Swoje działania bibliotekarze skierowali przede wszystkim do najmłodszych, zachęcając ich do sięgania po bajki, opowiadania i nieco poważniejsze książki. Wiadomo bowiem nie od dzisiaj, że czytelnika należy sobie wychować, oswajając go z książkami od najmłodszych lat.

Dlatego w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu na os. Sobów gośćmi Aliny Kasztelewicz, kierownik oddziału, były przedszkolaki z grup cztero-, pięcio- i sześciolatków. Najmłodsze dzieci wysłuchały wierszy o książkach i bibliotece, a następnie miały niecodzienną możliwość pomyszkowania po półkach w poszukiwaniu książeczek przeznaczonych dla nich. Dla grup starszych przygotowany został nieco poważniejszy program. Starszaki zapoznały się z zasadami korzystania z bibliotek, a także dowiedziały się, czym różni się księgarnia od biblioteki.

Spotkania organizowane dla uczniów obejmowały m.in. tematykę, jak należy posługiwać się katalogami oraz wyszukiwać interesujące informacje.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje „Tarnobrzeżanie patronami ulic miasta” oraz „Pisarze rodem z Tarnobrzega”, przygotowane przez Katarzynę Opiołę, pracownika Działu Informacji MBP, dla młodzieży, która odwiedziła Filię nr 5 na os. Wielowieś i Filię nr 3 na os. Miechocin. Bibliotekarka przybliżyła sylwetki ludzi pióra urodzonych w granicach obecnego Tarnobrzega: Jana Słomki, Stanisława Orła, braci Rawskich, Stanisława Piętaka oraz Stanisława Jachowicza. – Z miejscem narodzin autora wiersza „Pan kotek był chory” jest wciąż nierozwikłany problem – K. Opioła zdradziła ciekawostkę uczniom Szkoły Podstawowej nr 6 w Miechocinie. – Albowiem granica administracyjna pomiędzy Dzikowem, który był autonomiczna wioską, a Tarnobrzegiem przebiegała przez środek domu państwa Jachowiczów. I do dzisiaj badacze spierają się, czy pisarz był rodem z Dzikowa czy Tarnobrzega.

Czym skorupka...   W Filii nr 3 odbyła się prelekcja o tarnobrzeskich pisarzach Marta Woynarowska /Foto Gość Podczas prezentacji można było zobaczyć wiele unikatowych zdjęć archiwalnych pochodzących nawet z początku XX w. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili zmiany zachodzące w wyglądzie miasta udokumentowane fotografiami powstałymi na przestrzeni ponad 100 ostatnich lat.

Obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek w miejskiej książnicy zakończył konkurs recytatorski „Entliczek-pentliczek – wiersze Jana Brzechwy” przeprowadzony w Filii nr 1 na os. Serbinów. – W ten sposób chcemy uczcić oficjalnie 115. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów piszących wiersze dla dzieci – mówiła Monika Sadkowska, kierownik filii. Teresa Rawska, pracownik oddziału dla dzieci, podzieliła się swoim odkryciem, że pan Jan odmłodził się o dwa lata, kiedy po raz drugi wstępował w związek małżeński. W rzeczywistości urodził się bowiem w 1898 r.

Ale dzieci z niecierpliwością, zwłaszcza zaś uczestnicy, czekali na rozpoczęcie konkursu. W sumie swoje interpretacje wierszy Brzechwy zaprezentowało 16 dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Jury w składzie: Barbara Wygoda (przewodnicząca), Agnieszka Tworek oraz Monika Sadkowska (wszystkie są pracownicami MBP) miało trudne zadanie. Dzieci bowiem doskonale wczuwały się w klimat recytowanych utworów. Ostatecznie po długiej naradzie komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsce ex aequo Milenie Nowak i Dominice Bulwie. Również na pozostałych miejscach uplasowało się po dwoje laureatów. Drugie przypadło Piotrowi Rudnickiemu i Aleksandrze Kosowskiej, trzecie zaś – Wiktorii Krzysztofińskiej oraz Jagodzie Bajdzie. Jury postanowiło ponadto przyznać wyróżnienie, które otrzymało rodzeństwo Magdalena i Aleks Piwowarczykowie.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, wszyscy uczestnicy zaś dyplomy i słodkie upominki.

W ramach XII Tygodnia Bibliotek również Biblioteka Pedagogiczna przygotowała szereg wydarzeń dla uczniów podstawówek, jak i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Podczas wykładów prowadzonych m.in. przez tarnobrzeskich nauczycieli zainteresowani mogli poznać nieznane dzieje zamku w Baranowie Sandomierskim, początki oświaty w Tarnobrzegu, zapoznać się również z trudnym, ale jakże aktualnym tematem cyberprzemocy, na którą narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie. Była również mowa o... zakazanych lekturach. Obchodom towarzyszyły dodatkowe wydarzenia – trzy wystawy fotografii tarnobrzeskiego artysty fotografa Pawła Matyki: „Kobiecość otulona światłem”, „Dzieje tarnobrzeskiej oświaty" oraz „Zakazane książki”. Paweł Matyka specjalizuje się w technice „malowanie światłem”, niezwykle trudnej, ale dającej niepowtarzalne efekty wizualne. Jest członkiem elitarnych stowarzyszeń – Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (FRP) oraz Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP).