Kosynierzy kontra Moskale

Andrzej Capiga

publikacja 10.05.2015 19:48

221 rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego świętowano w Połańcu.

Rocznica Uniwersału Rocznica Uniwersału
Kosynierzy zaatakowali Rosjan
Andrzej Capiga / Foto Gość

Z tej okazji odbyło się wiele pokazów i koncertów na Kopcu Kościuszki i w muszli koncertowej. Był Bieg Kościuszkowski i V Jarmark Połaniecki.

Na najmłodszych, w Kąciku Malucha, czekały zabawy animacyjne, balonowe zoo, malowanie twarzy i włosów. Wspólnie z „szalonymi naukowcami” można było poeksperymentować z ciekłym azotem, suchym lodem i helem.

Oficjalnie uroczystość, która połączona była Dniami Połańca, rozpoczęła się 10 maja uroczystą sesją Rady Miejskiej w Centrum Kultury i Sztuki. Tuż po niej jej uczestnicy złożyli kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Eucharystię na Kopcu Kościuszki, w strugach ulewnego deszczu, sprawował  ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. - To, że w tak ulewnym deszczu trwacie w tym historycznym miejscu świadczy o tym, jak wielką wagę przywiązujecie do tej rocznicy. Uniwersał Połaniecki niewątpliwie rozsławił całą okolicę. Ta rocznica mówi o obowiązku troski o dobro wspólne, o ojczyznę, przypomina o obowiązku budowania wspólnoty narodowej i religijnej, gdyż te dwie wspólnoty w historii naszego narodu przenikają się - podkreślił ordynariusz.

Rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego uświetniła bitewna inscenizacja, w której kosynierzy Tadeusza Kościuszki odpierali groźne ataki wojsk rosyjskich.

Więcej w papierowym wydaniu GN (na 17 maja br.).