Piękno podkarpackiej przyrody

Piotr Duma

publikacja 06.05.2015 10:26

Tarnobrzeski fotograf Piotr Morawski jest autorem wystawy „Piękno podkarpackiej przyrody”, którą do końca lipca można będzie oglądać w Centrum „Natura 2000”, znajdującym się w zamku w Dzikowie.

Piękno podkarpackiej przyrody Pierwsza autorska wystawa fotografii Piotra Morawskiego Piotr Duma

– Z Piotrem Morawskim współpracujemy od samego początku naszej działalności, jest naszym przyjacielem i dobrym duchem. Zawsze nam pomaga i wspiera nas. Jego zdjęcia są stałym elementem towarzyszącym naszej działalności. Stąd też narodził się pomysł, żeby podsumować jego działalność fotograficzną z ostatnich kilku lat – powiedział podczas wernisażu Konrad Niedźwiedź, kierownik tarnobrzeskiego centrum.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 100 zdjęć z niezwykle bogatej kolekcji pana Piotra. Decyzja co do wyboru nie była łatwa, gdyż przez okres dziesięciu lat, od czasu powstania pierwszej przyrodniczej fotografii, domowe archiwum Piotra Morawskiego rozrosło się i liczy obecnie kilka tysięcy pozycji. Po wstępnej selekcji zostało tysiąc, ostatecznie na ekspozycji znalazło się ich ponad 100 i są to prawdziwe dzieła sztuki fotograficznej. 99 procent wykonanych zdjęć zostało zrobionych w promieniu około 30 kilometrów od Tarnobrzega.

– Są gatunki, które występują w kilku miejscach w Polsce. Ale jednak bardzo wielu ludzi fotografujących przyrodę przyjeżdża do nas, z prostego względu – gdyż mamy wielkie bogactwo świata fauny. Niestety powszechnie niewiele na ten temat wiadomo. Mamy stawy, lasy, pola – mówił autor wystawy – prawdziwy raj dla zwierząt.

Ekspozycja prezentowana w tarnobrzeskiej siedzibie „Natury 2000” jest pierwszą autorską wystawą tarnobrzeżanina. – Od lat prezentuję swoje prace w Galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka. Zamieszczam je również na swojej stronie internetowej. Takiej pełnej autorskiej ekspozycji moich prac jeszcze nie miałem, ta jest pierwsza – wyjaśnia P. Morawski, który znany jest zapewne wielu tarnobrzeżanom m.in. z pracy w internetowym serwisie Nadwisla24.pl