Majowa lekcja patriotyzmu

ks. Tomasz Lis

publikacja 03.05.2015 15:06

Patriotyczne uroczystości obchodów 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w katedrze i przy miejskim ratuszu.

Majowe obchody w Sandomierzu Majowe obchody w Sandomierzu
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w bazylice katedralnej w Sandomierzu modlono się w intencji ojczyzny. Wspólnej modlitwie, która zgromadziła przedstawicieli parlamentarzystów, władz miejskich, powiatowych, organizacji kombatanckich, oddział Wojska Polskiego, służby mundurowe, młodzież szkolną, siostry zakonne, alumnów, mieszkańców miasta oraz przybyłych gości i turystów, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. - Uchwalenie konstytucji mówi nam, jak bardzo ważne dla życia narodu, dla pomyślności obywateli i całej wspólnoty narodowej jest stanowienie prawa. Ta batalia stoczona przed wiekami w polskim parlamencie zaowocowała wspaniałą konstytucją, która zapoczątkowała proces przemian w naszej ojczyźnie. Dlatego, jako ludzie wierzący, jesteśmy zobowiązani do modlitwy w intencji naszych parlamentarzystów, do wspierania ich radą w propagowaniu tego, co zgodne z Bożym prawem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz, rozpoczynając wspólną modlitwę w intencji ojczyzny.

Podczas homilii ks. Waldemar Gałązka, oficjał sądu biskupiego, wskazał na elementy, które kształtują w nas obraz i pojęcie ojczyzny. – Polska, nasza ojczyzna, to dziedzictwo dane nam przez Boga. To kraj, w który zostaliśmy wkorzenieni pokoleniami naszych przodków. To wartości, które oganiamy miłością, dla których znosimy wyrzeczenia, poświęcamy czas i wysiłek, oddajemy życie – podkreślał kaznodzieja. 

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali na sandomierski rynek Starego Miasta. Przy tablicy, upamiętniającej poległych w obronie Polski w latach 1918–20 samorządowcy wygłosili przemówienia, delegacje władz, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, młodzieży złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, a ks. Waldemar Gałązka odmówił modlitwę za twórców Konstytucji 3 Maja i za wszystkich, którzy oddali życie za kraj. Z koncertem utworów patriotycznych wystąpiła sandomierska orkiestra dęta.