Praktyka czyni mistrza

ks. Tomasz Lis

publikacja 29.04.2015 11:57

Sandomierska „budowlanka” to nowoczesna szkoła dająca absolwentom szeroką perspektywę na przyszłe studia oraz szybkie znalezienie dobrej pracy.

Zajęcia praktyczne z mechaniki pojazdowej Zajęcia praktyczne z mechaniki pojazdowej
Dni otwarte w sandomierskiej "budowlance"
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Sztukator, kamieniarz, budowlaniec, mechanik samochodowy czy fachowiec drogownictwa to tylko niektóre specjalności oferowane przez sandomierską „budowlankę”. Szkoła od ponad pół wieku poszukuje form kształcenia, które zapewniłyby absolwentom nie tylko wiedzę ale także praktykę zawodową i szeroką perspektywę zatrudnienia. – Szkoły techniczne są dla najlepszych, gdyż kształcimy nie tylko w przedmiotach ogólnokształcących ale nasi uczniowie zdobywają wiedzę specjalistyczną w obranym przez siebie kierunku oraz co najważniejsze nabierają umiejętności podczas zajęć praktycznych – podkreśla pani Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor szkoły. Podczas zorganizowanego Dnia otwartego szkoły zaprezentowano czego uczy „budowlanka”, jaka jest jej oferta edukacyjna oraz podsumowano praktyki uczniów, którzy zawodowe szlify zdobywali poza granicami kraju. Odbyło się także spotkanie uczniów i kardy szkolnej z pracodawcami, podczas którego dyskutowano o możliwościach zatrudnienia i wymogach pracodawców. Przybyli gimnazjaliści mogli zajrzeć do szkolnych warsztatów, gdzie powstają uczniowskie rzeźby, gipsowe odlewy czy projekty nowoczesnych wnętrz mieszkań. Mogli poznać także jak działa współczesny, profesjonalnie wyposażony zakład mechaniki pojazdowej. – Dziś młodzież bardziej stawia na edukację ogólną, licealną a coraz mniej kształci się zawodowo. Natomiast rynek pracy otwiera się coraz bardziej na osoby z wykształceniem w konkretnym zawodzie, które przecież nie zamyka dalszego rozwoju osobistego. Dlatego chcemy pokazać młodym, że nasza szkoła to dobra inwestycja na przyszłość – mówiła Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor szkoły.

Obecnie w szkoła kształci w techników w specjalności: budownictwa, drogownictwa mechaniki pojazdowej, informatyki, renowacji elementów architektury i fryzjerstwa. Ponad to uczniowie szkół zawodowych mogą zdobyć mistrzowskie wykształcenie i praktykę w zawodach: mechanik samochodowy, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, murarz-tynkarz czy monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. – Nasza szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi pracowniami technicznymi w tym pracownią kamieniarską czy profesjonalnym zakładem mechaniki pojazdowej. Chcemy kształcić młodzież fachowo i nowocześnie, aby stawali się cenionymi pracownikami – dodaje pani dyrektor.

Podczas dni otwartych „budowlanka” cieszyła się dużym zainteresowaniem pośród chłopców jak i dziewcząt, które z ciekawością zwiedzały warsztat samochodowy,  pracownię kamieniarstwa artystycznego oraz pracownię fryzjerstwa. – Chcemy szczególnie zwrócić uwagę dziewcząt na proponowany kierunek technik fryzjerstwa. To nowość na rynku edukacyjnym. W naszej szkole łamiemy stereotypy, gdyż dziewczęta uczą się także na kierunkach mechanicznych i drogownictwa – dodaje Krystyna Kobylakiewicz.

Bardzo ciekawe było spotkanie uczniów, kadry i pracodawców na którym wymieniono doświadczenia wzajemnej współpracy i przedstawiono wzajemne oczekiwania.

W murach „budowlanki” działają także klasy liceum dla dorosłych oraz kursy kwalifikacyjne w poszczególnych zawodach.