Nie tylko ojciec Mateusz

ks. Tomasz Lis

publikacja 26.04.2015 12:07

Bal dworski i turniej rycerski to tylko niektóre atrakcje, jakie mogli zobaczyć turyści podczas inauguracji sezonu turystycznego w Sandomierzu. Na rynku odtworzono powrót Zawiszy Czarnego ze zwycięskiego turnieju rycerskiego w Perpignan w 1415 r.

Wjazd Zawiszy Czarnego do Sandomierza Wjazd Zawiszy Czarnego do Sandomierza
Inauguracja sezonu turystycznego
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Słoneczny weekend sprzyjał temu, aby sandomierski rynek zapełnił się gośćmi i turystami przybywającymi niemal z całego kraju. Jedni szukają tutaj ciekawych miejsc związanych z historią, inni zwiedzają zabytki sakralne, a jeszcze inni pytają o ścieżki o. Mateusza z telewizyjnego serialu.

Od kilku dobrych lat Sandomierz jest niewątpliwie dużą atrakcją turystyczną na mapie Polski.

Nie mniej turystów spodziewanych jest i w tym roku.

W ten weekend oficjalnie rozpoczęto sezon turystyczny w Sandomierzu. Inauguracja odbyła się w iście rycerskim duchu. Mija właśnie 500 lat jak najznamienitszy polski rycerz Zawisza Czarny z pobliskiego Garbowa wygrał turniej w Perpignan w 1415 r., pokonując słynnych rycerzy europejskich. Podczas uroczystości otwarcia sezonu na sandomierski rynek wkroczył zwycięski rycerz z Garbowa, w obecności którego odbyły się dworski bal i rycerski turniej. Przybyli turyści mogli podziwiać pojedynki o pierścień kasztelana czy walki na kopie.

W tym roku Sandomierz znalazł się w gronie miast pretendujących o tytuł największej atrakcji turystycznej w Polsce „Top Atrakcja 2015”. Portal PolskieSzlaki.pl, który jest organizatorem plebiscytu ogłosił listę miast, które będą ubiegały się o ten niezwykle prestiżowy tytuł. Sandomierz został zakwalifikowany do kategorii „Miejscowości z klimatem”. Poza atrakcjami historycznymi miasto na rozpoczynający się sezon przygotowało szereg atrakcji dla przybywających. Turyści mogą korzystać z wypoczynku wodnego na bulwarze wiślanym czy też zwiedzać turystyczne atrakcje jak: katedra sandomierska z czasów Kazimierza Wielkiego czy Muzeum Diecezjalne urządzone w Domu Długosza.