Na niebiesko dla autyzmu

tl

publikacja 25.04.2015 13:21

W ramach trwającego światowego miesiąca wiedzy na temat autyzmu odbyło się spotkanie, w którym wychowankowie Ośrodka "Radość Życia" zaprezentowali program artystyczny i opowiedzieli o swoich drogach ku samodzielności.

Występ Martyny Czai Występ Martyny Czai
Światowy miesiąc wiedzy na temat autyzmu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

- Nasz ośrodek z racji tego, że uczą się w nim dzieci i młodzież z autyzmem, aktywnie uczestniczy w prowadzonym programie społeczno-informacyjnym na temat autyzmu. Hasłem programu są słowa: „Świeć, edukuj, wspieraj”. Ten program ma za zadanie propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmu jako zaburzenia rozwojowego, a nie choroby, oraz kształtowanie postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem w społeczeństwie – wyjaśniła Maria Butkowska, dyrektor Ośrodka „Radość Życia”.

Podczas kolejnego dnia obchodów dzieci i młodzież autystyczna wraz z opiekunami i wychowawcami przedstawiła program artystyczny promujący wiedzę na temat autyzmu oraz prezentujący zdolności i talenty młodych.

- Nasi uczniowie wystawili inscenizację o róży, która symbolizowała człowieka dotkniętego autyzmem, który potrzebuje troski, aby uwydatnić swoje piękno i zdolności. Były także recytacje i piosenki. Wiele radości wniosła swoim recitalem Martynka Czaja, która śpiewała o autyzmie oraz zaprezentowała piosenkę „Pomaluj mój świat”. Bardzo wzruszająca była opowieść-świadectwo kolejnego naszego ucznia, który opowiadał o swojej drodze do samodzielności. Uczestnicy mogli także obejrzeć wernisaż prac naszej byłej uczennicy Łucji Bednarskiej - dodaje pani Maria Butkowska.

Uwieńczeniem występów artystycznych była wspólnie wykonana piosenka przez uczniów i wychowawców, której słowa i muzykę przygotowała kadra ośrodka wraz z uczniami. - Ten dzień zakończyliśmy kręgiem przyjaźni na dziedzińcu szkoły i wypuszczeniem niebieskich balonów na znak solidarności z osobami autystycznymi - dodaje dyrektorka.

W Ośrodku „Radość Życia” obecnie uczy się 60 uczniów autystycznych.