Polska właśnie

Red.

publikacja 14.04.2015 19:59

Młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie działająca w Grupie Teatralnej przy Opatowskim Ośrodku Kultury zaprezentowała uczniom swojej szkoły, nauczycielom oraz zaproszonym gościom spektakl „A to Polska właśnie” w reżyserii Edyty Gwoździk.

Polska właśnie Młodzi aktorzy sięgnęli po wielką klasykę Opatowski Ośrodek Kultury

Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie na XVIII edycję Festiwalu „Eutrapelia”. Młodzi artyści zachwycili publiczność dojrzałą grą aktorską. A zadanie jakie postawiła przed nimi reżyser spektaklu nie należało do łatwych z racji niezwykle ambitnego doboru utworów.
Wykorzystane zostały fragmenty „Wesela” i „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, „Wielkiej Improwizacji” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, wiersze Juliusza Słowackiego oraz Cypriana Kamila Norwida. – Chcieliśmy by ten spektakl był lekcją historii naszej ojczyzny i wyrazem naszego patriotyzmu – powiedziała po przedstawieniu Edyta Gwoździk. – Ale jednocześnie, by stał się okazją do postawienia najważniejszych pytań o to czym jest wolność i miłość do Ojczyzny.
Alicja Szewczyk z kapituły Festiwalu „Eutrapelia” podkreśliła zaś zaangażowanie młodych artystów w dbałość o polskie dziedzictwo kulturowe. – Młodzież, która dzisiaj wystąpiła dała świadectwo myślenia kategoriami wartości narodowych i przykład poszanowania dla polskich tradycji.
Obecny na spektaklu ks. prał. Michał Spociński, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Opatowie, na ręce dyrektor szkoły Magdaleny Gdowskiej złożył podziękowania za chwile wzruszeń dostarczonych przez młodzież oraz gratulacje za wspaniały i dojrzałej występ. Reżyser przedstawiania Edycie Gwoździk pogratulował zaś znakomitych osiągnięć artystycznych.
Młodzież z Zespoły Szkół Nr 1 otrzymała także od kapituły festiwalu zaproszenie do udziału w finale, który odbędzie się 12 czerwca br. w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.