Chrystus zmartwychwstan jest!

ks. Tomasz Lis

publikacja 05.04.2015 09:00

Poranna procesja rezurekcyjna przy wystrzałach rycerskich armat oraz biciu dzwonów oznajmiła sandomierzanom radość zmartwychwstania.

Procesja rezurekcyjna Procesja rezurekcyjna
Poranek Niedzieli Zmartwychwstania
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W poranek Niedzieli Zmartwychwstania uroczystej procesji rezurekcyjnej i Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

W wielkanocnej uroczystości wzięli udział kapłani, kanonicy Kapituły Katedralnej w Sandomierzu, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, członkowie bractwa bł. Wincentego Kadłubka, chór katedralny oraz licznie przybyli mieszkańcy królewskiego grodu.

Procesja rezurekcyjna to wyraz radości, jaką przeżywa Kościół z faktu zmartwychwstania Chrystusa. - Ta procesja to nie tylko kultywowanie tradycji, ale także wyznanie wiary w to, że Chrystus Zmartwychwstał. Mimo wczesnej pory, każdy wstaje na tę liturgię, by po raz kolejny wyśpiewać radosne Alleluja - mówił jeden z sandomierzan

Następnie wierni modlili się podczas uroczystej liturgii Eucharystii Zmartwychwstania.

Podczas homilii bp K. Nitkiewicz podkreślił, że zmartwychwstały Chrystus jest stale obecny w życiu Kościoła i wiernych. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że z powodu zaabsorbowania człowieka codziennymi problemami, może pozostać niezauważony. Według Ordynariusza Sandomierskiego, nawet niedziela będąca cotygodniową Wielkanocą, traci coraz bardziej swój sakralny charakter.

- Tymczasem niedziela jest darem Chrystusa, Który tego dnia zmartwychwstał. Darem dla każdego z nas, darem dla rodzin, darem dla całego społeczeństwa. Jeżeli przeżyjemy ją właściwie, z wiarą, stanie się początkiem czegoś nowego, lepszego. Będzie narzędziem ciągłej odnowy, przemiany naszego życia - podkreślał hierarcha. 

Biskup powiedział, że centrum niedzieli powinna stanowić liturgia Mszy św., która umożliwia uczestnictwo w zbawczej Ofierze Chrystusa i Jego spotkanie. Niedziela jest również okazją do odnowienia i umocnienia więzi międzyludzkich w rodzinie, parafii i w lokalnej społeczności.

Na zakończenie Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym wielkanocne życzenia i podziękował za wspólną modlitwę i przeżywanie misterium całego Triduum Paschalnego, które prowadzi przez refleksję nad męką i śmiercią Zbawiciela do wspólnej radości ze Zmartwychwstałym.

Na koniec biskup udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa na wielkanocne świętowanie.