Liderzy Bożej miłości

ks. Tomasz Lis

publikacja 29.03.2015 14:12

- Bądźcie sobą: dobrymi chrześcijanami, kochającymi Chrystusa i bliźnich. Bo jeżeli zostaliście wybrani, to znaczy, że już w jakiś sposób przodujecie w waszych parafiach i środowiskach. Światowe Dni Młodych są ogromną szansą dla duchowego odrodzenia w Polsce, a także w naszej diecezji. Są szansą ożywienia i umocnienia naszej wiary – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do młodych.

Procesja młodych z palmami Procesja młodych z palmami
Niedziela Palmowa w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W niedzielne przedpołudnie sandomierski Rynek Starego Miasta zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami z całej Polski przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe, wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia. W procesji z Rynku do bazyliki katedralnej uczestniczyła młodzież, kapłani, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz licznie zgromadzeni wierni. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: “ „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Dalsza część liturgii Niedzieli Palmowej, Msza święta, sprawowana była w katedrze.

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup ordynariusz udzielił specjalnego błogosławieństwa grupie wolontariuszy, którzy będą odpowiedzialni za przygotowania w poszczególnych parafiach do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. - Ktoś nazwał was liderami przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Liderów często się krytykuje, stawia się wobec nich wielkie wymagania, ale bez liderów następuje stagnacja, obumieranie. Może obawiacie się tej roli. Może jeszcze nie wiecie, jakie są wasze zadania. Nie bójcie się i dalej bądźcie sobą: dobrymi chrześcijanami, kochającymi Chrystusa i bliźnich. Bo jeżeli zostaliście wybrani, to znaczy, że już w jakiś sposób przodujecie w waszych parafiach i środowiskach. Kościół to wspólnota, w której zgodnie z poleceniem Pana Jezusa jedni powinni nosić brzemiona drugich. Jesteśmy, mówiąc językiem sportowym, jedną drużyną. Ona ma swojego trenera, kapitana, niektórzy się w tej drużynie wybijają, ale wszyscy pracują dla wspólnego dobra, wszyscy sobie służą, bo mamy jeden cel. Możecie zrobić naprawdę bardzo wiele w porozumieniu z waszymi rodzicami, duszpasterzami, rówieśnikami. Punktem wyjścia jest jednak zawsze osobiste zjednoczenie z Chrystusem. Światowe Dni Młodych są ogromną szansą dla duchowego odrodzenia w Polsce, a także w naszej diecezji. Są szansą ożywienia i umocnienia naszej wiary – mówił bp K. Nitkiewicz do młodych.

Dalsza część Diecezjalnego Dnia Młodych odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa, gdzie odbył się, jak co roku, konkurs palm wykonanych przez młodzież z parafialnych grup duszpasterskich.

W Diecezjalnym Konkursie Palm wzięło udział 17 palm wykonanych różnymi metodami: od tych tradycyjnych do współczesnych. Pierwsze miejsce zajęła palma wykonana przez młodych z parafii Krzątka. Drugie miejsce przyznano dla palmy z parafii Wrzawy i tej wykonanej przez scholę katedralną w Sandomierzu, trzecie miejsce zajęły palmy z parafii św. Pawła w Sandomierzu i z Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Stalowej Woli.

Młodzi mieli także okazję wysłuchać koncertu ewangelizacyjnego w wykonaniu zespołu Full Power Spirit.