W obronie życia

Marta Woynarowska

publikacja 26.03.2015 18:25

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

W obronie życia Kilkadziesiąt osób złożyło deklaracje o duchowej adopcji Rafał Tracz

– Swoim „Fiat” Maryja wypowiada zgodę na stanie się matką Jezusa Chrystusa – mówił na wstępie Eucharystii bp Frankowski. – Dzisiejsze święto życia jest hołdem oddanym Bogu za Wcielonego Syna i okazja do podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w obronę ludzkiego życia oraz wartości rodzinnych.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez tarnobrzeskich kapłanów pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego wolontariusze dokonali aktu duchowej adopcji dziecka poczętego. Stosowne deklaracje osoby, które podjęły się tego wyzwania, złożyły na ręce bp. Frankowskiego. Ich zadaniem poprzez m.in. modlitwę różańcową, będzie stanie na straży życia dziecka poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. Znakiem podjęcia się duchowej adopcji było przyjęcie zapalonych świec.

Również w homilii bp Frankowski zwrócił uwagę na nadal obecne zjawisko aborcji oraz zakusy liberalizacji ustawy antyaborcyjnej podejmowane przez różne środowiska laickie. Podkreślił również, że narasta zagrożenie jakie niesie dla istoty rodziny współczesny świat i dominujące w nim prądy społeczno-polityczne.

– Państwo musi być przyjazne rodzinom, tej najważniejszej wspólnocie w życiu człowieka, gdyż im one są silniejsze tym mocniejszy jest kraj. Kondycja rodzin bowiem bezpośrednio wpływa na stan państwa – podkreślił bp Frankowski.

Apelował również o poszanowanie ludzkiego życia, od samego poczęcia do naturalnej śmierci. – Jesteśmy powołani do wyrażenia wdzięczności za każde życie, za każde dziecko. Pamiętajmy, że gdy Chrystus będzie na pierwszym miejscu w naszym życiu, wówczas wszystkie sprawy znajdą właściwe miejsce – mówił bp Edward Frankowski.

Eucharystię zakończyło ucałowanie przez wiernych relikwii św. Joanny Beretty Molla.

Z racji Dnia Świętości Życia w parafii na os. Serbinów gościła Zofia Zając, prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, propagatorka kultu św. Joanny Beretty Molli, która przybliżyła biografię i przesłanie płynące z postawy Włoszki.