Śmiało do mediów

ks. Tomasz Lis

publikacja 08.03.2015 23:45

- Dziś media są na wyciągniecie ręki. Dzięki internetowi możemy stać się dziennikarzami informacyjnymi, radiowymi i telewizyjnymi. Tą pasją dziennikarską chcemy zapalić młodych, aby wykorzystując swoje talenty, stawali się także ewangelizatorami w swoich środowiskach – komentował Piotr Krupa z TV Trwam.

Medialne warsztaty dla młodych Medialne warsztaty dla młodych
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Warsztatowe spotkanie zorganizowała Diakonia Komunikowania Społecznego Ruchu Światło–Życie diecezji sandomierskiej we współpracy z dziennikarzami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi oraz ekspertami z dziedziny marketingu i PR.

Warsztaty miały na celu uświadomienie, jak ważną rolę pełnią media w dzisiejszych czasach, oraz przybliżenie pracy dziennikarza. Warsztaty zostały zorganizowane także, aby przygotować młodych ludzi do profesjonalnego informowania o działaniach Ruchu Światło–Życie oraz innych wspólnot w diecezji. Młodzież przygotowywała się również do relacjonowania zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Na warsztaty przejechały osoby z całej diecezji sandomierskiej, które chciały pogłębić znajomość mediów. Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami podzielili się redaktorzy tygodników katolickich, ks. Rafał Kusiak – student WSKSiM w Toruniu oraz redaktor internetowego Radia SIM, mgr Joanna Sarwa z Radia Leliwa, Bernadetta Baran, ekspert z zakresu marketingi i PR, oraz Piotr Krupa z Telewizji Trwam. W organizację warsztatów zaangażowany był również moderator Diakoni Komunikowania Społecznego ks. Marcin Świeboda.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się, kim jest dziennikarz i jakie powinny być jego podstawowe umiejętności, jakie wyróżniamy rodzaje dziennikarstwa oraz czym jest tajemnica dziennikarska. Rozmawiano także o tym, czym są mass media i social media, które w obecnych czasach odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu opinii społecznej. Organizatorzy chętnie dzielili się swoją wiedzą teoretyczną, ale też praktyczną. Przyszli dziennikarze mieli zajęcia radiowe, a także telewizyjne, podczas których mogli wczuć się w rolę dziennikarzy. Za pomocą profesjonalnego sprzętu Telewizji Serbinów uczestnicy mogli także stanąć przed i za kamerą telewizyjną. – Warsztaty pozwoliły mi odkryć i zrozumieć podstawowe zasady działania mediów. Obudziły we mnie ciekawość i chęć spróbowania swoich sił w dziennikarstwie. Dzięki nim wiem, co mogę robić teraz, by spełnić swoje marzenia, łączyć pracę z pasją i dzielić się tym, co naprawdę kocham – mówiła Agnieszka Kata, uczestniczka warsztatów.

Uczestników warsztatów gościło Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej.