Młodzi znawcy teologii

ks. Tomasz Lis

publikacja 05.03.2015 13:34

Ponad trzydziestu zwycięzców eliminacji szkolnych Olimpiady Teologii Katolickiej rywalizowało o tytuł najlepszego młodego teologa diecezji. Będą reprezentowali diecezję w finale ogólnopolskim w Łomży.

Najlepsi otrzymali indeksy na KUL Najlepsi otrzymali indeksy na KUL
Diecezjalna Olimpiada Teologii Katolickiej
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Tegoroczna edycja Olimpiady Teologii Katolickiej przebiega pod hasłem "Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”, a jej celem jest zapoznanie uczniów ze znaczeniem sakramentów uzdrowienia w życiu chrześcijanina: ukazanie istoty sakramentów i realnej obecności Boga tu i teraz oraz troski o człowieka, pokazanie sakramentów jako odpowiedzi człowieka na objawiającego się Boga, zapoznanie z tekstami katechizmowymi. Uczestnicy diecezjalnego finału rozwiązywali test składający się z pytań dotyczących szerokiej tematyki związanej z wiedzą teologiczną liturgiczną i historyczną.

Finał wyłonił troje zwycięzców, którzy reprezentować będą diecezję w finale ogólnopolskim w Łomży. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Modras z Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Lubelskim, drugie miejsce Paulina Piekarz z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli, a trzecie miejsce Patrycja Węglińska z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

Podsumowując etap diecezjalny, ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, pogratulował młodym ich zapału i dużego zaangażowania w zgłębianiu niełatwego zakresu wiedzy religijnej.

Zwycięzcy otrzymali oprócz nagród książkowych i upominków indeksy studenckie na Wydział Teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy i okolicznościowe upominki. – Już po raz kolejny startuję w tym konkursie. Dzięki pomocy katechetów możemy się przygotować do samego konkursu, a tym samym poszerzyć naszą wiedzę. Dziś nie udało się wygrać, ale tak czasami bywa. Myślę, że za rok będzie lepiej i uda się wywalczyć indeks – powiedziała jedna z uczestniczek.

- Ten konkurs nie jest łatwy, wymaga od uczestników dużego zaangażowania czasu i nauki, aby objąć wymaganą wiedzę. Tutaj startują tylko najlepsi i można powiedzieć: pasjonaci. Ciekawe nagrody i indeks na wydział teologii zachęca wielu do podjęcia trudu nauki i przygotowań. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji na każdym etapie jego realizacji - podsumował ks. Marian Bolesta, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.