Blisko chorych, blisko Chrystusa

ks. Tomasz Lis

publikacja 11.02.2015 14:32

- Niech duch i logika daru będą zawsze obecne tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące opieki zdrowotnej: w szpitalach i laboratoriach, w rodzinach i placówkach socjalnych. Od niej zależy prawdziwy postęp medycyny i jakość troski o chorych - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania z chorymi.

Obchody Dnia Chorego Obchody Dnia Chorego
Podczas koncertu w Domu Katolickim
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej diecezji modlono się w intencji chorych i cierpiących. Centralne uroczystości Diecezjalnego Dnia Chorego obchodzono w bazylice katedralnej w Sandomierzu. W Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów służby zdrowia uczestniczyli liczni chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Do katedry z wielu parafii przybyły grupy wiernych w podeszłym wieku w zorganizowanych pielgrzymkach. Wraz z chorymi we Mszy św. uczestniczyli także ich opiekunowie, lekarze, służba zdrowia. Obchodom tegorocznego XXIII Światowego Dnia Chorego towarzyszą słowa z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. O ducha i logikę dar w posłudze wobec chorych i cierpiących apelował biskup ordynariusz podczas homilii. - Drodzy chorzy, jesteście dzisiaj w centrum uwagi nas wszystkich, całego Kościoła. Wypowiadamy i słyszymy piękne słowa na temat cierpienia, upominamy się o wasze prawa, składamy deklaracje, że zgodnie z hasłem tegorocznego dnia chorego będziemy oczami dla niewidomych i nogami dla chromych. Dzień dzisiejszy jest wzorem, modelem, jak być powinno zawsze, przez cały rok. Sam Chrystus tego żąda i tego nas uczy. A kiedy jesteśmy blisko was, jesteśmy blisko Niego. Obdarowujemy się nawzajem tym, co najlepsze i najpiękniejsze. Niech ten duch, ta logika daru będzie zawsze obecna tam, gdzie zapadają decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w szpitalach i laboratoriach, w rodzinach i placówkach socjalnych. Od niej zależy prawdziwy postęp medycyny i jakość troski o chorych – mówił do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii biskup ordynariusz modlił się za wszystkich chorych i cierpiących w diecezji, polecając ich opiece Maryi, a następnie pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. W spotkaniu wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez diecezjalną Caritas. - Obchodzony Dzień Chorego nie tylko uwrażliwia nas na potrzeby ludzi dotkniętych chorobą i cierpieniem, ale także przypomina o tych wszystkich, którzy służą im cichą, a wytrwałą pomocą czasem niedocenianą. Ten dzień uświadamia nam także wartość duchową choroby i cierpienia. Osoby te ukazują nam, że ich choroba i cierpienie to nie tylko jakiś fizyczny brak czy niedostatek, ale włączone w krzyż Chrystusa stają się wartościowym darem i skarbem Kościoła ; podkreślał ks. Bogdan Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Druga część spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie o swoim zmaganiu z chorobą, cierpieniem i niepełnosprawnością mówili Marcin Kaczmarzyk, niewidomy nauczyciel akademicki, oraz Monika Kuszyńska, wokalistka poruszająca się na wózku inwalidzkim, która po swoim świadectwie przygotowała także występ wokalny.