Kobieca solidarność

Marta Woynarowska

publikacja 06.02.2015 12:26

Panie z tarnobrzeskiego Klubu Amazonek uroczyście świętowały wspomnienie swojej patronki - św. Agaty.

Kobieca solidarność Amazonki złożyły w darze ornat Marta Woynarowska /Foto Gość

Dodatkowym powodem do modlitewnego dziękczynienia był przypadające w tym roku 15-lecia powstania Klubu „Pomocna Dłoń”, który pod swe skrzydła przyjęła parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z tej okazji w kościele na os. Serbinów została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem opiekuna duchowego tarnobrzeskich amazonek ks. prał. Michała Józefczyka.

We wprowadzeniu do Eucharystii jedna z członkiń klubu przybliżyła osobę świętej oraz okoliczności męczeńskiej śmierci. – Wpatrujemy się dzisiaj w postać św. Agaty, dziewicy i męczennicy, żyjącej w III wieku. Pochodziła ze znakomitego sycylijskiego rodu. Po przyjęciu chrześcijaństwa postanowiła żyć w stanie dziewiczym. Odrzuciła oświadczyny namiestnika prowincji, za co została wtrącona do więzienia i poddana okrutnym torturom, w trakcie których obcięto jej piersi. Zamordowana została w wieku zaledwie 16 lat. Jej przykład wzywa nas do mężnego wyznawania wiary – mówiła jedna z amazonek.

Również w kazaniu ks. Michał Józefczyk nawiązał do postaci młodej męczennicy jako patronki kobiet doświadczonych nowotworem piersi. Mówiąc o chorobie, przywołał przykład św. Jana Pawła II, który swym cierpieniem dał przykład i uczył, jak mężnie można znieść każdy ból czy niepełnosprawność.

Podczas Mszy św. kapłani udzielili wszystkim chętnym sakramentu namaszczenia chorych.

W procesji z darami, w których obowiązkowo musiały znaleźć się chleb, sól oraz woda, tarnobrzeskie amazonki w podziękowaniu za dotychczasową opiekę duchową złożyły na ręce ks. Józefczyka ornat.